Černovice, které se v České republice vyskytují hned pětkrát, leží také na hranici Kraje Vysočina. Konkrétně Černovicemi u Tábora prochází nejdelší úzkorozchodná trať v republice.

Starosta Černovic Jan Brožek
Máme velice slabou nabídku práce v průmyslových oborech, říká starosta Černovic

Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Zdroj: DeníkČernovice jsou známé určitě i kavárnou a cukrárnou Café Budík, která se může pochlubit pestrou sbírkou až tří a půl tisíc kusů budíků.

Centrem města je Mariánské náměstí, jehož rekonstrukce se vedení tamní radnice podařila v loňském roce dokončit.

Černovice.
Nejdelší v republice: podívejte se, kudy vede úzkorozchodná trať na Pelhřimovsku

V areálu památkově chráněného zámku na okraji Černovic ve směru na Kamenici nad Lipou sídlí Domov Kopretina. „Myslím si, že v Černovicích můžeme být hrdí na to, jak tady funguje Domov Kopretina, ve kterém žije spoustu lidí s nějakou formou postižení. Na tyto lidi jsme tu zvyklí, jsme zvyklí s nimi žít, potkávat je, starat se o ně a nikdo je v podstatě nevnímá jako nějaký problém,“ pochvaloval si starosta Černovic Jan Brožek.

Tip na výlet

ČernoviceČernoviceZdroj: Deník/Denisa KrejčíŽidovská čtvrť v Černovicích

Přímo v Černovicích se mohou lidé vypravit do dávné židovské minulosti. V blízkosti náměstí bývala malá židovská čtvrť se synagogou. Na severní straně za náměstím při potoce stávalo od 18. století pár domků židovské čtvrti včetně zaniklé vinopalny, hospody a synagogy, postavené roku 1807, přestavěné 1857 a zrušené 1949. Cesta vzhůru podél potoka na vrch Svidník vede k židovskému hřbitovu, založenému roku 1600, rozšířenému 1680 i 1785 a tehdy obezděnému. Hřbitov byl nedávno opraven a doplněn neobvyklým památníkem podle návrhu exilového sochaře Michaela Deimla.

Hrad Kámen.Hrad Kámen.Zdroj: Zdena VobinuškováHrad Kámen

Necelých sedm kilometrů od Černovic najdou výletníci oblíbené místo turistů – hrad Kámen. Původně gotický hrad byl postaven v polovině 13. století na rozsáhlém skalisku, podle kterého byl také pojmenován. V průběhu staletí byl hrad barokně přestavěný, ale v 19. století ho upravili v duchu romantické gotiky. V roce 1974 se otevřel hrad návštěvníkům jako muzeum jednostopých motorových vozidel. Nyní je pobočkou Muzea Vysočiny Pelhřimov. Hrad Kámen nabízí tři prohlídkové okruhy. Zajímavostí je hradní park s rozsáhlým přírodním alpinem.

Pelhřimov je známý jako město rekordů a kuriozit.Pelhřimov je známý jako město rekordů a kuriozit.Zdroj: Deník/Jaroslav LoskotPelhřimov

Asi třicet kilometrů od Černovic leží malebné město Pelhřimov, ukryté v dolíku podél břehů říčky Bělé. Dnes je známé především díky festivalu rekordů a kuriozit. To ale není zdaleka všechno, co město může nabídnout zájemcům o kulturu, historii a milovníkům přírody. Jsou zde muzea, galerie a vyhlídková věž. Z pelhřimovského náměstí vychází stezka po stavebních slozích a mnoho turistických stezek.