S rodinou už vyrazil na jahody do Jiratic na Třebíčsku Rudolf Pola. Pro samosběr se rozhodli poprvé. „Máme doma malou zahrádku, ale už nám nestačí. A nakupovat v obchodech se nám letos moc nechtělo i kvůli cenám. Rozhodli jsme se proto pro něco nového,“ popsal sběrač, co ho k rozhodnutí vedlo. A cesty nelituje. „Trvá nám to dvacet minut a na poli strávíme necelou hodinu. Ale aspoň můžeme jahody ochutnat a víme, co sbíráme,“ okomentoval Pola.

Na příjezd sběračů se ještě chystají v Sobíňově na Havlíčkobrodsku. První návštěvníky letos přivítají později než loni, protože jahody dozrávaly déle. O ovocné plantáže se stará Jan Petruželka. „Lidé už volají dopředu, kdy budou moci přijet. Zájem je zatím větší než loni. A chtějí si jahody jak natrhat sami, tak abychom jim je dopředu natrhali my,“ řekl Deníku pěstitel.

Sběr jahod na Vysočině přilákal první zájemce | Video: Deník/Jiří Kašpárek

Oproti minulému roku však kilo jahod zdražili o deset korun. „Šli jsme nahoru s trhem, ale nechtěli jsme to přepálit. Každý rok sázíme nové jahody a letos jsme vytrhávali plevel ručně, aby bylo sbírání příjemnější,“ vysvětlil Petruželka. Jahod by podle něj mělo letos být hodně. „Počasí zatím bylo dobré, uvidíme, jak vydrží. Snad nepřijdou bouřky a krupobití,“ doufal farmář. Samosběr zájemce vyjde na šedesát korun, předem natrhané jahody stojí pětaosmdesát korun za kilo.

Ceny jahod na Vysočině
Farma Simandl u Jiratic: 75 korun za kilo u samosběru, 110 korun za kilo u natrhaných
Jahody Třebíč, Nová Ves : 70 korun za kilo u samosběru, 130 korun za kilo u natrhaných
Ovocná školka Sobíňov: 60 korun za kilo u samosběru, 85 korun za kilo u natrhaných
Samosběr jahod v Kejžlici: 75 korun za kilo u samosběru
Farma Šantrůčkových, Česká Bělá: 57 korun za kilo u samosběru, 85 korun za kilo u natrhaných

O deset korun navýšili ceny také v Jiraticích. Tam nyní za už sesbírané ovoce lidé zaplatí sto deset korun. Sběrače kilo jahod stojí pětasedmdesát korun. O pole a zákazníky se stará Jan Simandl. „Už to nejde jinak, než ceny posunout. O jahody se na druhou stranu staráme ručně a vysteleme je slámou. Je to dobré pro něj i pro kolena sběračů,“ přiblížil Simandl.