Jaroslava Oumarová vede nepovinný kroužek vaření na Základní škole Komenského v Pelhřimově už desátým rokem. Pro velký zájem dětí se vaření koná vždy sudý týden, a to v pondělí a ve středu odpoledne.

„Letos mám zapsaných 21 dětí, děvčat i chlapců. Na začátku pololetí vždy od každého vyberu sto korun, i když letos přemýšlím, zda nebudu muset vybrat nějaké korunky navíc, protože se potraviny neustále zdražují,“ řekla vychovatelka, která v základní škole vede i školní klub.  

V tu chvíli už měli chlapci připravené těsto na dortík a nalili ho do vymazané formy. Skupinka děvčat, která stála hned vedle nich, připravovala těsto na křehké povidlové šátečky. Dívky nejprve prosily mouku, k ní přidaly změklý tuk a další přísady a vypracovaly těsto.

„Já ho budu rozvalovat a ty ho rádlem nakrájíš na čtverce,“ dávala úkoly své kamarádce jedenáctiletá Tereza Edrová, která na vaření chodí už druhým rokem a vzápětí dodala: „Moc se mi kroužek líbí. Nejraději peču buchty, doma pak bábovky.“

Když byly úhledné čtverečky připravené, děvčata je naplnila povidlovou nádivkou a spojila rohy k sobě do tvaru šátečku. Pak přidal ruku k dílu i páťák Luděk Březina. Ten šátečky potíral vajíčkem a sypal drobenkou. „Vaření mě baví, i když mi moc nejde. Nejraději jím sladká jídla, pudinky a buchty,“ rozplýval se nad plechem vytvarovaných šátečků jedenáctiletý Luděk.

Slavnostní tabule

Během pečení křehkých šátečků a amerického čokodortíku se někteří vrhli na mytí nádobí a další připravovali slavnostní tabuli. „Děti, už je to hotové, pojďte, jdeme výtvory spravedlivě rozdělit, naservírovat a sníst,“ svolávala školáky vychovatelka, která inspiraci ke stále novým a chutným receptům bere nejčastěji na internetu.

To už ale školáci zasedli ke stolům a pochutnávali si na pocukrovaných šátečcích a na čokodortíku, který byl politý lžící bílého jogurtu. Od talířů, které byly během chvilky prázdné, se ozývalo jen slastné mlaskání. „Myslím, že se nám to povedlo,“ uzavřela se spokojeností v hlase Oumarová.