Na něm tradičně zájemce o turistický ruch zve do Pelhřimova nejen na své nové exponáty. Veletrh proběhne na brněnském výstavišti od čtvrtka do neděle.


I letos bude v jeho veletržní expozici k vidění celá řada unikátů, z nichž některé mají přímou vazbu na Pelhřimov.

Třeba kadeřnice SPŠ a SOU Pelhřimov se pokusí o veletržní rekord – počet účesů za čtyři dny. Jak uvádí Josef Vaněk z agentury Dobrý den, modelem se jim může stát každý. Studentky oděvních oborů pelhřimovské školy zase zajistí v sobotu a v neděli avantgardní módní přehlídky.

Chlapci zmíněné školy vyrobili největší stůl pro deskovou hru carrom, známou z Indie. Tuto hru si také zájemci budou moci vyzkoušet.
Kromě pelhřimovského piva Poutník pánové mohou ochutnat i slivovici z nejmenší mobilní pálenice v Česku – je dlouhá pouhých 14 cm.
Návštěvníci uvidí i největší zimní čepici – má průměr 150 cm a vešlo se pod ní 25 dětí. Pány naopak potěší nejmenší funkční motocykl v zemi – dílo Aleše Spirmana má 28 centimetrů a jede až 50 km/h.

Ve čtvrtek od 11.00 návštěvníci uvidí mapu světa ve skleněném demižónu o objemu pět litrů. Jde o dílo Leopolda Heneše, který skládá do lahví a žárovek nejrozmanitější objekty. O den později, ve stejnou hodinu povypráví pánové Vlastimil Burian a Petr Hrdlička o své cestě po republice, kdy po turistických značkách v 31 etapách ušli 703,5 km.

V expozici pelhřimovského muzea nebude chybět ani Jaroslav Lakomý, který sbírá ústí řek a už jich vyfotil přes šedesát. K dispozici bude i březové koště Tomáše Macha o délce 227 cm a největší český krasohled.

Za zhlédnutí jistě budou stát první české multifunkční vodní lyže. Zkonstruoval je Jiří Flemmr z Brna už v roce 1975. Výrobek byl zaevidován do rekordů v roce 2007, kdy na nich Miroslav Jonáš po hladině bazénu v Pelhřimově uběhl 25 metrů za 40,45 vteřiny.
Kdo nechce expozici jen přihlížet, může si pod vedením mistrů truhlářů sestavit židli. Nejrychlejší kutil bude odměněn Českou knihu rekordů.
Muzeum rekordů a kuriozit podporuje i projekty organizace UNICEF. Na veletrhu bude k vidění Největší ručně šitá panenka, která je začleněna do kampaně Adoptuj panenku a zachráníš dítě. Jako bonus expozice představí největší nástroj brněnského výtvarníka Lubomíra Vaňka. Pro Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov vytvořil miniaturní galerii s 54 karikaturami osobností. Na veletrhu představí malování s dva metry dlouhou tužkou z expozice pelhřimovského muzea. Maxitužku doplní největší český štětec, vyrobený ve Spojených kartáčovnách Pelhřimov.

„Každý návštěvník naší expozice navíc dostane zdarma vstupenku 1+1 do muzea rekordů," doplňuje Vaněk.

Vyhrajte Českou knihu rekordů

Zvětšenina stoličky, na níž sedávaly naše babičky, je vyrobena ze smrkového dřeva. Jde o zrenovovaný exponát pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit (šířka – 120 cm, výška – 125 cm. Váha je přes 1,5 metráku.

Jak je stolička dlouhá?

a) 2,5 m
b) 2,7 m
c) 3 m

Klub českých turistů inicioval při oslavách 120. výročí založení výrobu obřího rozcestníku, na němž byly umístěny směrovky a tabulka. Stal se exponátem muzea rekordů a během turistické sezony stojí na hlavním náměstí v Pelhřimově.

Jak je obří rozcestník vysoký?

a) 7 m
b) 8 m
c) 9 m

Odpověď posílejte do pátku na mail agentura@dobryden.cz. Druhá soutěžní otázka pak vyjde v Pelhřimovském deníku příští týden. Pro ty, kdo správně odpoví obě otázky, jsou připraveny dvě České knihy rekordů.