Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

S pověrou si hlavu nelámou. Květnových sňatků přibývá

Pelhřimov – Plánujete svatbu, a ještě nemáte vybraný konkrétní termín? Blíží se květen, lásky čas, jak říkal i Karel Hynek Mácha.

14.4.2015
SDÍLEJ:

Matriky v květnu zaznamenávají nejmenší počet uzavřených manželství za celý rok, ale i přesto je o svatby v květnu na Pelhřimovsku poměrně velký zájem.Foto: Deník/ archiv

Pro někoho je to ideální měsíc, kdy si říci své ano, pro jiného je „máj" naopak nejhorším měsícem v roce. Ke květnu se totiž vztahuje řada pověr. Tou nejčastější asi je: Svatba v máji, do roka máry.

V česku stále platí, že matriky zaznamenávají v květnu nejmenší počet uzavřených manželství za celý rok, ale matrikáři zároveň jedním dechem dodávají, že o svatby 
v květnu je na Pelhřimovsku poměrně velký zájem. Výjimku tvoří pouze Pacov, kde není zatím v plánu ani jediný svatební obřad.

„Loni a předloni jsme 
v květnu měli shodně po jedné svatbě. Všeobecně u nás ale svateb ubylo. Ročně oddáme v průměru okolo dvaceti párů. V roce 2013 jsme ale třeba zaznamenali pouze patnáct sňatků," přiblížila Dana Dušková z pacovského městského úřadu. Ta dodala, že novomanželé se u nich berou nejčastěji na zámku nebo 
v kostele sv. Michaela.

Přestávají 
se snad bát?

Naopak velký zájem o uzavření sňatků evidují v Pelhřimově. „Mám pocit, že se lidé pověr, které se vztahují k uzavření manželství v květnu, přestávají bát. Druhou možností je, že je neznají. Nicméně u nás zatím máme ohlášeno šest sňatků, což je poměrně hodně, a musím se přiznat, že i mě to překvapilo," nechal se slyšet vedoucí oddělení správních činností Městského úřadu Pelhřimov Petr Holkup.

V loňském roce uzavřelo 
v Pelhřimově v květnu manželství pět párů a v roce 2013 dva páry. „Trend je jasně zvyšující. Jinak mohu říci, že v minulých letech bylo standardem, že se v květnu konaly maximálně dvě svatby," zavzpomínal na předešlé roky Petr Holkup. Naopak největší nával mají oddávající na Pelhřimovsku
v červnu a v září a dále o letních prázdninách, tedy v červenci a srpnu.

„O svatbě přemýšlíme s přítelem asi dva roky. Na datu nám ani tak nesejde, spíše se nemůžeme domluvit, kde uspořádat obřad. Já jsem pro kostel sv. Víta v Pelhřimově a partner zase pro obřad pod širým nebem. Uvidíme, jak se dohodneme. Jedno však vím jistě, v květnu už se vzít s největší pravděpodobností nestihneme," řekla s úsměvem Petra Nová z Pelhřimova.

V Humpolci si za poslední dva roky, a ani letos tomu zřejmě nebude jinak, vyměnily 
v „máji" svatební prstýnky shodně čtyři páry. „U nás svatebčané na pověru asi moc nekoukají. I přesto, že máme v Humpolci nově opravenou obřadní síň, tak budoucí manželé volí nejčastěji k uzavření sňatku Želiv. Tam se koná nejvíce církevních i civilních obřadů," sdělila z odboru vnitřních věcí Městského úřadu Humpolec Marie Okrouhlická.

Pověry, nepověry. Svatbu by si páry měly naplánovat především podle toho, jak se jim hodí. Plusem navíc může být i to, že termíny ať pro vypůjčení šatů nebo zamluvení restaurace či kapely budou v květnu asi volnější než v letních měsících.

Autor: Alexandra Knapová

14.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Policie ČR. Ilustrační foto.

Policisté si volební místnosti ohlídají i letos

Ilustrační foto.

Od sokolovny zmizel červený golf

Pelhřimovský domov pro seniory dává šanci na přijetí výhradně místním

Pelhřimov – Domov pro seniory v Pelhřimově stanovil nová pravidla pro přijímání osob. Místo v něm získají pouze občané ze spádové oblasti Pelhřimova. Domov má i další plány do budoucna. Chce rozšiřovat kapacitu a získat certifikaci Značka kvality.

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Pelhřimov – V okolí Pelhřimova se ve čtvrtek odpoledne objeví 63 nových stromků. Vysadí je rodiče nových občánků v lokalitě za vodojemem v Pelhřimově směrem od Vlásenické ulice ke Starému Pelhřimovu.

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Častrov, Libkova Voda – Milovníci dechovky už potřetí zamíří do Častrova. V sobotu 21. října se v tamním kulturním domě uskuteční třetí ročník Libkovankafestu, jemuž dala jméno dechová muzika Libkovanka, která působí v nedaleké Libkově Vodě.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení