S úklidem silnic a chodníků v Černovicích, Lukavci a Cetorazi totiž pomáhají nové stroje. Ty nejenže snižují prašnost, ale zároveň usnadňují každodenní úklid malebných obcí.

„Od nového stroje jsme si hodně slibovali a musím říci, že skutečnost předčila naše očekávání. Čistota v městysu se mnohonásobně zlepšila. Jeho výkon a práce odpovídají přesně našim požadavkům," pochvaloval si starosta Lukavce František Pinkas.

Ten zároveň dodal, že stroj do ulic vyráží zhruba dvakrát týdně. „Nezabráníme tomu, aby z našeho největšího podniku, Dřevozpracujícího družstva, občas nelétaly do ovzduší například úlomky kůry, které pak v ulicích zůstávají. Nyní vyjedeme do ulic a máme zaručenou profesionální práci," nechal se slyšet starosta.

Ručně shrabovali a nakládali

Před pořízením nového stroje se pracovníci tamních technických služeb snažili přibližně dvakrát až třikrát do měsíce ručně shrabovat a nakládat úlet z volně přepravovaných nákladů, kdy během jedné akce sebrali jenom v ulici Antonína Sovy 2 x 2,5 tuny materiálu. Během tří až čtyř následujících dnů to z pohledu nezasvěceného pozorovatele vypadalo, jako by se v Lukavci nikdy neuklízelo.

Stejný stroj jako v městysu brázdí silnice a ulice v Cetorazi. Konkrétně se jedná o univerzální nosič, který se dá používat při zametání, ale i během celoročního provozu při čištění nebo při použití během zimní sezony.

„Stroj slouží dobře. Spíše nám dělalo problém sehnat zodpovědného člověka na jeho obsluhu. Dříve jsme obec uklízeli ručně, ale nyní díky spolehlivosti stroje už to není potřeba," komentoval starosta Cetorazi Luboš Novotný. Starosta Černovic si rovněž nemůže stroj na úklid komunikací vynachválit.

„My jsme si připlatili, protože jsme potřebovali stroj s vyššími parametry, a je to znát. Přínos jednoznačně vidím, protože je to vidět na ulicích, a zcela určitě se snížila prašnost, zvlášť v tomto suchém počasí," řekl starosta Černovic Jan Brožek.

Ten zároveň poukázal na to, že stroj je multifunkční, a proto na něj plánují dokoupit valníkovou nástavbu. „Tu koupíme, až nám doslouží naše současná multikára. Zvažovali jsme i koupi sečicí lišty, ale to by byl, alespoň podle dodavatele, experiment, protože bychom byli první republice. Dále uvažujeme o koupi odmetacího kartáče, který bychom používali v zimě k odmetání sněhu," nechal se slyšet Jan Brožek.
Stroj do ulic vyjíždí podle počasí. Vždy tedy záleží na aktuálních podmínkách. Týdně je to však minimálně jednou. Kromě toho jsou čistší i komunikace ve všech místních částech Černovic.

Všechny tři nové stroje byly pořízeny v rámci jednoho z nejdéle probíhajících projektů Svazku obcí mikroregionu Stražiště „Zlepšení ovzduší v Lukavci, Černovicích a Cetorazi", který byl dodatečně podpořen z operačního programu Životního prostředí. Dva stroje do Lukavce a Cetoraze vyšly na téměř 2,9 milionu korun. Pořizovací stroj v Černovicích stál necelých 2,4 milionu korun.