VYBRAT REGION
Zavřít mapu

S nešvarem dětí-kuřáků mají zkušenost všechny školy

Pelhřimovsko – Hloučky kouřících studentů postávajících v okolí středních škol nejsou výjimkou ani na Pelhřimovsku.

30.11.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vít Šimánek

Přestože zákon jednoznačně zakazuje kouřit ve vnějších 
i vnitřních prostorách všech typů škol a školských zařízení, jeho dodržování není jednoduché. Problematikou kouření žáků a studentů do 18 let se
v dnešní době zabývá snad každá základní i střední škola. „Kouření studentů řešíme. Máme s tím problém," potvrdil ředitel Obchodní akademie 
v Pelhřimově Radoslav Kučera.

Stejnou zkušenost mají také na Střední průmyslové škole 
a Středním odborném učilišti (SPŠ a SOU) Pelhřimov. „Také na naší škole je toto téma aktuální. Řešíme jej na vedení školy, na pedagogických poradách i ve studentském parlamentu. Žáci nejčastěji kouří před vstupem do školy, v době polední přestávky a také po vyučování. Naše zkušenost je bohužel taková, že kouření 
u dívek je často větší problém než u chlapců," řekla zástupkyně ředitele a zároveň výchovná poradkyně SPŠ a SOU Pelhřimov Marcela Křížková.

Bezzásadoví rodiče

Ta zároveň dodala, že pedagogové na této škole vnímají vysokou toleranci některých rodičů pro kouření svých dětí. „Negativní dopad této závislosti je také v nepořádku, ten po kuřácích zůstává na chodníku či okolo koše," konstatovala Marcela Křížková.

Opatření na středním odborném učilišti v pelhřimovské Friedově ulici neumožňuje tamním studentům, aby si 
o přestávkách mezi prvními třemi hodinami vyučování došli ven zakouřit. Škola je totiž po tuto dobu zamčená.

„Nevadí mi to, stejně si raději počkám na obědovou pauzu, protože se mi nechce každou přestávku vybíhat schody. Někdy ale chuť na cigaretu převládne a od spolužáků slýchám, že do jedenácti nemohou vydržet," svěřil se jednadvacetiletý student nástavbového studia.
Ten také prozradil, s jakým řešením takové situace se už 
u spolužáků setkal. „Na začátku hodiny třeba někdo předloží omluvenku s tím, že si potřebuje něco vyřídit. Venku si někde za rohem zakouří a vrací se na další hodinu zpátky. 
A dole například řekne, že jde od doktora, aby ho pustili," popsal Deníku student.

Před školou jsou podle jeho slov připraveny popelníky 
a kuřáci tam smějí kouřit pouze pod podmínkou, že budou udržovat pořádek. „Tato informace není pravdivá. Před budovou školy se nenacházejí popelníky, nýbrž koše. Kouření studentů je problém, který tu byl, je a bude. Bojují proti němu všechny školy. Pokud někdo z pedagogů vidí, že naši žáci kouří v areálu školy, tak je ihned upozorní," komentoval ředitel SPŠ a SOU Pelhřimov Pavel Hlaváček. Ten zároveň dodal, že naopak jejich pedagogický sbor je až na zhruba tři případy zcela nekuřácký.
Na Gymnáziu dr. Aleše Hrdličky v Humpolci platí naprostý zákaz kouření v celém areálu školy. Podle slov ředitelky Hany Havelkové chodívali kuřáci z gymnázia kouřit do uličky u takzvaného Zálesí (dnešního Hellclubu), ovšem v současné době si prý osobně není vědoma, že by na škole měli velký počet kuřáků.

„Pokud tu někdo kouří, tak jsou to asi dva, tři lidé. Dokonce se stávalo, že naši studenti pořádali nekuřácký maturitní ples, což je docela hodnotné," uvedla Havelková. Nicméně vstupní dveře se na humpoleckém gymnáziu během dopoledního vyučování zamykají, i když ne kvůli kuřákům. „Je to spíše kvůli tomu, aby nám děti neběhaly naproti do Billy pro svačinu. Přeci jen za ně neseme zodpovědnost," dodala Havelková.

Co říká zákon

Protikuřácký zákon z roku 2005 vymezuje veřejná místa, kde je zakázáno kouřit. Patří k nim nádraží veřejné dopravy a také kryté přístřešky, tedy zastávky. Ovšem konkrétní výměra vzdálenosti, v jaké tento zákaz platí, tu uvedena není. Kontroly na nádražích a zastávkách provádí policie v rámci výkonu služby. Tomu, kdo by zákaz porušil, hrozí  pokuta ve výši až tisíc korun. Pro mladistvé platí poloviční sankce, tedy 500 korun. „Pokud by se mladistvý člověk dopustil takového přestupku, zjišťovali bychom samozřejmě dále, kde si cigarety pořídil," dodal policejní mluvčí Martin Dušek. ⋌(as)

Autor: Alexandra Knapová, Redakce

30.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zpěvačka Lenka Dusilová.

Do města rekordů se sólovým vystoupením zavítá Lenka Dusilová

I sociální demokraté sledovali výsledky voleb společně.
18

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

S výsledkem jsme rozhodně spokojeni, libuje si lídr Pirátů

Vysočina – Jako lídr kandidátky na Vysočině má Jan Pošvář významný podíl na tom, že do nové Poslanecké sněmovny vstoupí poslanci za Českou pirátskou stranu. Stranický zisk ho nikterak nepřekvapil.

Zelení: Smetla nás vlna populismu a extremismu

Vysočina – Za výprask tradičním stranám označila volby Hana Veronika Konvalinková, která byla jedničkou kandidátky Strany zelených na Vysočině.

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

AKTUALIZOVÁNO

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení