Jednačtyřicetiletá matka tří dětí jako lektorka vede v pelhřimovském rodinném centru Krteček každé pondělí dopoledne takzvané Trdlohrátky, hravý program pro nejmladší děti a jejich rodiče. Jedná se o dvě hodiny, kdy každou navštěvuje šest dětí.

„Jsem potřetí na mateřské dovolené, a jelikož už mám doma dvě velké slečny a pak dvouapůlletého kloučka, tak jsem si potřebovala najít nějakou aktivitu, která by mě bavila a líbila se mi. Našla jsem Trdlohrátky a následně jsem zjistila, že je v Pelhřimově ani v blízkém okolí nikdo nedělá. Spojila jsem se s Lenkou Cackovou, která je autorkou unikátního projektu. Řekla mi, ať přijedu, že mne seznámí s Trdlohrátkami a následně, bude li se mi projekt líbit, i proškolí a poskytne licenci. Neváhala jsem ani chvíli," zavzpomínala pro Deník na své seznámení se s originálním projektem Jana Jirků.

Každý měsíc jedna nová pohádka

Ucelený, kompaktní a hlavně propracovaný program, jehož délka je deset měsíců, je určený pro nejmenší děti od čtyř měsíců do dvou let věku a  jejich rodiče.

Program není jednostranně zaměřen, naopak využívá všech možností, které vedou k dobré komunikaci mezi dětmi a rodiči i k rozvoji dětí samotných.

„Každý měsíc máme jiné téma a pohádku.Rodiče i děti se postupně seznamují se všemi možnostmi rozvoje. Rodič získá mnoho inspirace pro hru, komunikaci. To vše je pak provázáno dějem . Nejde jen o hry a cvičení, ale děti si v každé hodině prožijí kousek pohádky, do které jsou zakomponovány lidové i nové básničky, písničky, cvičení. Vše na sebe plynule a logicky navazuje," popsala Jana Jirků a zdůraznila, že se nejedná o žádný typ fyzioterapeutických cvičení. Jde o to, dávat dětem dostatek podnětů, aby měly zájem rozvíjet se samy.

„Program je postavený na rituálu, protože děti rituály milují a potřebují je. Každá hodina nám začíná úplně stejnou písničkou a končíme opět stejnou básničkou a rituálem s bubínkem. Děti se na to vždycky moc těší. Uprostřed hodiny je pak poslech hudby, který je určen k relaxaci. Na něj navazuje čtení pohádky, kdy děti vnímají nejen text, ale reagují i na intonaci hlasu," přiblížila sympatická žena s tím, že toto pondělí začali s pohádkou  Popelka. 

Předtím to byla například Červená Karkulka, pohádka O Koblížkovi či Budulínek.  „Do Trdlohrátek jsem se zapojila asi dva týdny poté, co začaly. Dozvěděla jsem se o nich od kamarádky. Přišli jsme se podívat, a moc se nám to líbilo, na každou hodinu se těšíme. Čas, který tu strávíme, nás naplňuje a baví. Na zklidnění u nás zabírá říkanka, Já jsem první prasátko, ostříhané na krátko," neskrývala nadšení maminka desetiměsíčního Jonáška, Eliška Klubalová z Těšenova.

Trdlohrátky rostou spolu s dětmi, přináší v každé hodině něco nového.

„Je hezké vidět, že když k nám dítě přijde poprvé, tak třeba jenom leží a po pár měsících už stojí a dupe si do rytmu. Naše setkávání je příjemně důvěrné, všichni si tu  hrajeme, blbneme. Za tu dobu jsme se vzájemně  seznámili, sblížili jsme se," konstatovala Jana Jirků. Ta zároveň dodala, že prostředí Krtečka není pro Trdlohrátky zcela ideální, protože děti by neměly mít okolo sebe mnoho rušivých podnětů. Což bohužel v Krtečku je.

„Proto hračky a část prostoru musíme zakrývat, aby neodváděly jejich pozornost.  V hodinách používáme úplně jednoduché pomůcky jako plastové míčky, overbally, látkové pleny, hadříky, maňásky nebo dřevěné špachtličky," upozornila Jana Jirků na fakt, že základem programu je jednoduchost.

A jaké jsou její plány do budoucna? „Přála bych si, aby se Trdlohrátky líbily jak rodičům, tak i dětem, aby se přidaly další maminky, a nevylučuji, že bychom od příštího roku otevřeli i program pro starší děti  – Trdlohrátky pro běhálky," uzavřela lektorka.