Během vánočních svátků v jejím průchodu totiž opadala asi v třímetrovém úseku část omítky. Pětiměsíční rekonstrukce celé brány včetně průchodu přitom vyšla na necelé tři čtvrtě milionu korun.

„Když tu procházím, tak to na mě nepůsobí zrovna nejlépe. Nejdříve jsem si myslela, že to někdo rozkopal, ale když je to v takové výšce, tak by to asi jen tak někdo neudělal. Je to opravené asi nalehko, rychle," přemítala chodkyně Lucie Hrbková ze Starého Pelhřimova.

Další z procházejících Martina Melicharová z Pelhřimova dodala: „Nějak nechápu, jak to firma udělala. Jestli práci odvedla kvalitně nebo ne. Působí to na mě ale divně," hodila hlavou směrem k opadanému zdivu studentka.

Zvýšená vlhkost

Na opadané omítky se přijel tuto středu podívat technolog, který navrhoval celý postup oprav. Ten zkonstatoval, že v historickém objektu je značně zvýšená vlhkost. Jindřichohradeckou stavební firmu Sikk, která jednu z hlavních dominant města opravovala, proto nyní čeká, v rámci reklamace dokončených prací, náprava.

„Jsme v kontaktu s prováděcí firmou, která je povinna opadané zdivo opravit. Jedná se o šest set až sedm set let starý historický objekt, u kterého se musí předpokládat, že tam mohou nastat nějaké problémy," upozornil pracovník investičního odboru Městského úřadu v Pelhřimově, Vladimír Staněk a pokračoval: „Vlhkost tam bude vždycky, jsou to staré kamenné neodizolované zdi."

Podle vyjádření Karla Štíchy, stavbyvedoucího firmy Sikk, která zakázku na rekonstrukci Rynárecké brány vyhrála s nejnižší podanou nabídkou, byly všechny omítky dělané v jednu chvíli a jednou technologií. Chyba je podle něj tedy někde jinde.

„Dnes jsem se o špatném stavu v jednom úseku průchodu Rynárecké brány dozvěděl. Je to pro mne tedy nová informace. Nevím, proč se to stalo. Bude tam nějaký zádrhel, o kterém nevíme. Z hlediska technologie tam bylo děláno vše stejně," řekl ve středu Deníku Karel Štícha.

Ten ihned dodal, že pokud se jedná o jeden úsek, tak do zdi z druhé strany zatéká a voda mezi omítkou a zdí zmrzla, čímž omítku odtrhla. „Další možností je, že tam může být z druhé strany zdi narušené vodovodní potrubí nebo tam je třeba svod dešťové vody. Na druhé straně jsme nikdy nebyli, takže ani nevíme, jak to tam vlastně vypadá. Každopádně za nás tam nikde žádná voda nebyla," zdůraznil Karel Štícha.

K odstranění opadané omítky podle něj dojde na začátku příštího týdne. Se samotnou opravou stavebníci počkají na jaro. „Musí se zjistit, kudy se tam voda dostala. Pokud se nezjistí původ, tak může zdivo odpadnout znovu i po naší další opravě," poukázal stavebník, který možná narážel na fakt, že mokré zdivo je pro jakýkoliv objekt totéž jako pro člověka nemoc. Je třeba ji léčit a ne se s ní jen smířit.