Podle informací mluvčí vysočinských hasičů Petry Musilové byla nejhorší situace v Novém Rychnově 
a ve Vyskytné. „V Novém Rychnově hasiči zasahovali v pětadvaceti případech. Nejčastěji odčerpávali vodu ze zatopených sklepů rodinných domů," uvedla Musilová.

Dodala, že profesionální 
i dobrovolní hasiči největší nápor práce zažili v sobotu mezi šestou a osmou hodinou večer. „V průběhu noci se situace na Vysočině začala postupně uklidňovat a po půlnoci už hasiči nezasahovali v souvislosti s počasím u žádné události. V neděli se podíleli na odstraňování následků záplav," nastínila mluvčí.

Ještě v neděli odpoledne se ale v Novém Rychnově obávali, aby se znovu nestrhla průtrž mračen. „Podle předpovědi počasí má pršet, takže kolem domů stavíme pytle s pískem a další provizorní zábrany," popsal tehdy Jindřich Příhoda z Nového Rychnova, který měl vodu ve sklepě, v garáži i na zahradě.

Jak ovšem včera zmínil, jejich obavy se naštěstí nenaplnily. „Ještě se pro jistotu upustily rybníky, ale nakonec se voda z potoka vrátila do koryta a už nepršelo. Teď máme uklizeno tak napůl, včera jsem vyvezl odhadem třicet koleček bahna a ještě budu pokračovat. U sousedů se děje to samé," vylíčil Příhoda. Škody na svém majetku nyní odhaduje asi na pětadvacet tisíc korun.

Nepříjemné komplikace způsobily náhlé záplavy ve Vyskytné, kde mají na svědomí kontaminaci hlavního zdroje pitné vody. „V řadech nyní teče užitková voda, pitná voda je k sehnání 
v přistavěných cisternách. Dnes a zítra se vodovod bude dezinfikovat a doufám, 
že ve středu už poteče pitná voda," řekl včera dopoledne starosta Vyskytné Tomáš Koch.

Podle jeho slov se voda 
do obytných prostor dostala v jednom domě. Asi deset stavení mělo vytopené sklepy. „Voda samozřejmě zaplavila i dvory. V neděli jsme na úklid měli k dispozici těžkou techniku. Z jednoho dvora jsme odvezli šest nebo sedm šestikubíkových kontejnerů krup a bahna," uvedl konkrétní příklad Tomáš Koch.

Záplavy do Vyskytné dorazily o něco dříve než do Nového Rychnova. „V sobotu odpoledne najednou propukla totální průtrž mračen. Z polí se na ves valila kvanta vody, koupaliště bylo rázem plné, rybníky přetékaly a voda se valila k domům u potoka. Zasahovali u nás jak místní hasiči, tak i jednotky z Pel᠆hřimova, Olešné, Nového Rychnova, ze Stříteže pod Křemešníkem a ze Sázavy. Novorychnovští hasiči byli později odvoláni domů, kde se také prali se záplavami," komentoval Tomáš Koch.

Voda se nevyhnula ani nově opravené budově obecního úřadu. „V kancelářích bylo asi dvacet centimetrů vody, takže nyní úřad nefunguje," doplnil starosta.

Hlavní úklid se ve Vyskytné odehrál v neděli, nicméně práce budou podle Kocha pokračovat i v dalších dnech. „Přivezli jsme kontejnery, aby lidé měli kam vyhazovat bahno či zničené věci. Charita se hned sama nabídla, že nám poskytne úklidové pomůcky a hasiči přivezli dezinfekční přípravky. Charitě a hasičům patří velký dík za jejich pomoc a dík patří také všem lidem ve vsi, a to proto, že si všichni navzájem pomáhají," řekl uznale Koch.

Stejně jako v Novém Rychnově i ve Vyskytné měli v sobotu co do činění se stoletou vodou. „Mluvil jsem s paní knihovnicí, která pátrala v kronice 
a zjistila, že podobná průtrž mračen naši obec zasáhla 
v roce 1920," konstatoval vyskytenský starosta.

Krajská mluvčí hasičů Petra Musilová ještě zmínila, že v sobotu hasiči vyjížděli například i do Těmic nebo do Zachotína. „Právě 
v Zachotíně se místní potok vylil z koryta a zaplavil silnici, která se stala neprůjezdnou. Uvízlo na ní osobní auto, v němž seděl řidič. 
Na místo před půl devátou večer dorazili pelhřimovští hasiči a auto vyprostili 
za pomoci traktoru. Nikomu se naštěstí nic nestalo," popsala mluvčí.