Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rybník Valcha se má odbahnit, ale řeší se, kdo kolik zaplatí

Počátky – Někdejší počátecká plovárna a současný cíl řady rekreantů, rybník Valcha, se má odbahnit a opravit.

17.7.2013
SDÍLEJ:

Rybník Valcha na historické fotografii.Foto: Reprofoto

Jenže se ukázalo, že dotace nepokryje všechny náklady, takže o spolupodílu nyní diskutují rybáři s městem.

Město Počátky dříve vlastnilo jen část Valchy, oficiálně nazvané Velké jezero. Před čtyřmi lety pak zbývající část rybníka odkoupilo od soukromého vlastníka.
Toto majetkové vypořádání bylo důležité pro rybáře, kteří nadále zůstali nájemci, ale nově už mohli zažádat o dotace na výše zmíněný projekt.
Město se tehdy s rybáři dohodlo na nájmu, který jim zaručí užívání rybníka po dobu patnácti let. Vše se zdálo být v jasných mantinelech a jihočeská pobočka Českého rybářského svazu zažádala už před pár lety o dotace na odbahnění a rekonstrukci.

Rybník už je na celou akci připraven, hladina je snížená. „Bude se provádět  rekonstrukce výpusti, celková oprava bezpečnostního přepadu a celkové odbahnění rybníka," sdělil jednatel jihočeského územního svazu českých rybářů Jan Štěpán s tím, že Valcha je pro rybáře v širokém okolí důležitá tím, že jde o revír, kde se dlouhodobě provádí sportovní rybolov.

Podmínkou dotace je také dokončení prací do konce letošního roku. Rybáři by tedy podle Štěpána mohli ve Valše lovit zase až od jara příštího roku, tedy od příští rybářské sezóny. Asi sedmina rybníka směrem od Volmance se odbahňovat nebude, aby se nenarušila tamní flora a fauna.

Jasné podmínky

Dotace teď byla schválená, ale netvoří 100 procent ceny – jen 80. Celkově mají stavební práce vyjít asi na 14 milionů, dotace uhradí jen 10,3 milionů.
Rybáři teď požádali město, aby se s nimi podílelo na zbylých 3,7 milionech. „Diskutujeme o způsobu spolufinancování, protože původně jsme si mysleli, že oprava se vejde asi do deseti milionů a že cenu ještě sníží výběrové řízení, takže rybáři budou chtít po nás nanejvýš deset procent, což by se vešlo do milionu," říká starosta Počátek Karel Štefl.

Podle něj původní domluva zněla tak, že pokud se oprava Valchy podaří, pronájem se pak rybářům bezplatně prodlouží na dalších pět let.
Jenže rybáři nyní podle Štefla přišli s žádostí, aby město uhradilo 15 procent z ceny – tedy skoro 2,5 milionu korun.

„Přednesl jsem to 25. června na zastupitelstvu, a většina zastupitelů byla proti a spíše zastává názor, aby se město na opravě nepodílelo," vysvětluje starosta s tím, že město se ve smlouvě k žádnému finančnímu podílu nezavázalo.

On sám by pro určitý kompromis byl. Zdůrazňuje totiž, že by šlo o dlouhodobé zhodnocení městského majetku, ale chce zároveň znát jasné podmínky. Například to, že městské peníze půjdou na obnovení tradice městské plovárny, mj. na vybudování případného zázemí s šatnami.

Každopádně ke koupání Počátečtí teď mohou využívat jen Dvořákův rybník. Tam stejně jako na Valše nesmí rybáři právě kvůli koupání používat při krmení organické látky, hnůj a močůvku.

Jan Mazanec, Zuzana Rodová

Autor: Jan Mazanec

17.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Od sokolovny zmizel červený golf

Čerti v pelhřimovském domově seniorů

Pelhřimovský domov pro seniory dává šanci na přijetí výhradně místním

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Pelhřimov – V okolí Pelhřimova se ve čtvrtek odpoledne objeví 63 nových stromků. Vysadí je rodiče nových občánků v lokalitě za vodojemem v Pelhřimově směrem od Vlásenické ulice ke Starému Pelhřimovu.

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Častrov, Libkova Voda – Milovníci dechovky už potřetí zamíří do Častrova. V sobotu 21. října se v tamním kulturním domě uskuteční třetí ročník Libkovankafestu, jemuž dala jméno dechová muzika Libkovanka, která působí v nedaleké Libkově Vodě.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení