Patří tam kuličky. Jenže místo nich pár hodin po vyčištění někdo poslal po dráze kámen, který se znovu zasekl. „V dráze je už zase kamínek, o který se zastavila kulička. Přitom dráhu vyčistili před několika hodinami,“ uvedl pracovník Baru Stráž Michal Novák. Podle něj není jednoduché dráhu vyčistit. „Je to práce pro dva a zabere minimálně hodinu,“ informoval.

Podobná situace se odehrála už v předešlých dnech. „Pravděpodobně nějaké děti zkoušely, zda jim kameny propadnou až dolu. Nepropadly,“ uvedl pelhřimovský místostarosta Karel Kratochvíl ještě před samotným čištěním.

Domníval se, že některé z dítek během nepozornosti rodičů vhodilo do dráhy materiál, který dráhu zablokoval. Ucpanou dráhu, která se nachází u hlavní pláže, ve středu dopoledne pro další uživatele zprovoznili pracovníci Technických služeb města Pelhřimov. „Pracovníci dnes odmontovali vrchní kryt a kuličkodráhu vyčistili,“ dodal Kratochvíl. Po šesti hodinách však dráhu zablokoval další kamínek.

Vzniklá situace nepotěšila ani Ivu Slavíčkovou, která s celým nápadem na postavení kuličkové dráhy přišla. „Samozřejmě mě to mrzí, ale chápu, že když lidé k dráze přijdou a kuličku nenajdou, i tak to chtějí za každou cenu vyzkoušet. Proto třeba použijí ten kámen,“ vysvětlila.

Informační cedule s instrukcemi o tom, kde se dají kuličky zakoupit, byly dle jejich slov přimontovány teprve v úterý. Proto některým lidem nemuselo být od čtvrtečního zprovoznění jasné, kde ji získat, přestože informace byly na sociálních sítích. Nicméně proč se v dráze kamínek objevil po vyčištění znovu, není jasné.

Předcházet této situaci chce vedení města hlavně informovaností. „U každé kuličkodráhy je návod na použití a informace, kde lze kuličky zakoupit. A prosíme o součinnost i rodiče, aby nám pomohli a nedovolovali dětem házet do kuličkodrah jiné věci. Potom mohou sloužit všem,“ vysvětlil Kratochvíl.

„A ta služba všem je zároveň i základní myšlenkou participativního rozpočtu, ze kterého byl tento krásný nápad paní Slavíčkové financován,“ doplnil.

Fotogalerie: Kuličková dráha u rybníku Stráž


Kuličky do drah je možné zakoupit v občerstvení u Stráže nebo v turistickém informačním centru. „Jedna dřevěná kulička se znakem Pelhřimova stojí padesát korun. Od té doby, co tu dráhy jsou, se prodá průměrně dvacet kuliček denně,“ sdělil pracovník Baru Stráž Vojtěch Hrabánek.

Dle jeho slov kuličky nejčastěji kupují rodiče a prarodiče svým dětem. „Byla tu jedna paní, která říkala, že kuličku koupila dětem, ale sama si to zkusila a moc ji to bavilo,“ dodal Hrabánek.

Iva Slavíčková tento projekt předložila do participativního rozpočtu a byla ráda, že uspěl. Nápadem se inspirovala ve svých rodných Svitavách. „Dráhy jsou v mém rodném městě hodně oblíbené. Mám pocit, že u Stráže těch zábavních prvků tolik není. A hlavně jsem chtěla ven vylákat rodiny s dětmi, aby strávily společný čas v přírodě a užily si to,“ vysvětlila Slavíčková. Podle reakcí okolí si myslí, že se to povedlo.

Přestože je každá dráha jiná, společným prvkem je již zmíněná kulička. „Na dráze je nutné najít vstup a výstup a kuličku přesunout z bodu A do bodu B. Myslím, že využití těch drah je docela intuitivní,“ uvedla Slavíčková. Díky drahám mohou jak děti, tak dospělí natrénovat své motorické dovednosti a užít si společný čas v přírodě.