Z Pilního rybníka museli pacovští rybáři v uplynulém víkendu vybrat 187 leklých ryb. Rybám totiž chyběl kyslík. „V rybnících pravidelně měříme množství kyslíku 
a musím říct, že v některých vodách je to opravdu hodně špatné. Na šedesáti procentech je kyslíkový dluh, což znamená, že rybám chybí kyslík," popsal situaci Karel Síbrt, předseda pacovských rybářů.

Protože vůbec neprší, rybníkům chybí potřebný přítok vody. „Pokud se situace nezlepší, nezbývá nám nic jiného než se modlit, aby se počasí trochu umoudřilo," zoufal si Síbrt. Dodal, že rybníky kvůli tomu, že nemají přítok, ani nijak nemůžou provzdušňovat. Problém s nedostatkem kyslíku nastal rovněž v rybnících v nedaleké Cetorazi.

Situace si vyžádala zásah hasičů

Minulý týden museli do Cetoraze přijet situaci vyřešit místní dobrovolní hasiči hned dvakrát. „Ve čtvrtek hasiči provzdušňovali dva chovné rybníky, a to Benišák a Prostřední. V sobotu si pak výjezd hasičů vyžádal i sportovní rybník zvaný Dolní," popsal zákrok starosta obce Cetoraz Luboš Novotný.

Klidné spaní má naopak nájemce městských Strachovských rybníků v Pelhřimově Bohumír Císař. Nedávno řešil situaci, kdy se v jednom ze Strachovských rybníků kvůli rostlině zvané stulík dusily ryby. „Starý stulík ve vodě vyhnil a teď je klid. Voda je tam krásně čistá a ryby tak mají dostatek potřebného kyslíku," pochvaloval si Císař.

Co se týče rybníků na Kamenicku, zásah hasičů či jiných odborníků tam zatím nutný nebyl. „Problém máme téměř stejný jako všude, rybníky mají malý přítok vody, 
a tak upadají," řekl Josef Rabas, předseda Českého rybářského svazu Kamenice nad Lipou.

Kvůli extrémně vysokým teplotám ale ryby odmítají žrát. „Ryby jsme museli přestat krmit, protože ta potrava by tam stejně jenom hnila, 
a to by bylo ještě horší. Hasiči u nás zatím vodu provzdušňovat nemuseli, ale protože ryby nepřijímají potravu, určitě bude na podzim slabší výlov," řekl Rabas. Úhyn ryb však kameničtí rybáři zatím nezaznamenali.