Jejich hlavním důvodem, proč toto rozhodnutí udělali, je to, aby děti přiměli opustit virtuální svět a ty se tak více mohly věnovat jiným zájmům, například přírodě.
Právě o tom ve čtvrtek jednali i členové Jihočeského územního svazu a poskytnout dětem povolenku k rybolovu na rok zdarma nedoporučili.
„Jedním z důvodů, proč se tak rozhodli, je ten, že tatínci dětí, kteří by povolenku na rok zdarma dostali, by toho mohli využít, a lovili by tak na čtyři pruty, což si myslím, že je vůči ostatním dost nespravedlivé," vysvětlil jejich rozhodnutí předseda Českého rybářského svazu Humpolec Jaromír Slavík.
Ten si také myslí, že by například fungovalo, když by děti povolenky na rok zdarma dostaly a mohly si zachytat pro zábavu. Odnést rybu by si tedy nemohly. Jenže to, jestli humpolecké děti tyto povolenky dostanou, rozhodují pouze členové Jihočeského územního svazu.
„Také by šlo, že bychom povolenky koupili našim dětem my, ale myslím si, že toho pro ně děláme dostatek. Každý rok totiž do rybářského svazu
v Humpolci vložíme padesát tisíc korun. Děti potom mohou jet na rybářský tábor, účastnit se různých rybářských soutěží, jet se zájezdem na výlov rybníku a tak dále. Řekl bych, že děti jsou spokojené a baví je to," míní Slavík.
Předseda: Děti by si toho stejně nevážily
Podobný názor na věc má i předseda Rybářského svazu Pacov Karel Síbrt: „Věnovat dětem povolenky na rok zdarma neplánujeme a myslím si, že by si toho ani pořádně nevážily."
Děti z pacovského svazu rybářů se prý nenudí. „Pro děti pořádáme jednodenní výlet na Střední rybářskou školu ve Vodňanech nebo 7. a 8. května jsou pro ně připravené závody, kde dělají testy a rybolovnou techniku. Také pořádáme závody s názvem Pacovský kapr, které jsou pro dospělé," vyjmenoval Síbrt.
Podle něj mohou také děti ve věku šesti a sedmi let chytat s dospělým, který mu jeden prut půjčí, a dítě tedy nemusí nic platit.
„Syn by chtěl do rybářského kroužku začít chodit od příštího roku a já bych určitě uvítala, když by dětem z Kamenice povolenky na rok zdarma nabídl," řekla Petra Kolářová z Kamenice nad Lipou.
Denisa Šimanová