Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozpočet nejvíce zatíží oprava Rašínovy ulice

Humpolec – O tom, jaké opravy či jiné investiční akce uskuteční v tomto roce, mají jasno také v Humpolci. Místostarosta města Květoslav Namyslo podotkl, že plánů měli připravených více, ale některé projekty musí vzhledem k výši rozpočtu ještě počkat.

2.2.2015
SDÍLEJ:

Květoslav NamysloFoto: Deník/Archiv

Jaká z plánovaných akcí bude z hlediska financí i budování nejnáročnější?
Jedná se o kompletní rekonstrukci Rašínovy ulice, na kterou už máme stavební povolení. V rozpočtu se na ni počítá s 19 miliony korun, ale záleží na tom, jakou částku vysoutěžíme. Nejzásadnější změnou bude zjednosměrnění části ulice, a to ve směru od křižovatky s ulicí Smetanova do křižovatky s ulicí Husova. Část Rašínovy ulice od křižovatky s ulicí Jana Zábrany (směrem od Dolního náměstí) k ulici Smetanova zůstane obousměrná. Další významnou novinkou bude řešení zasakování dešťových vod. Přibudou tu i nová parkovací místa či relaxační prostor s lavičkami. Vzhledem k rozsahu rekonstrukce počítáme i s omezeními, která se budou týkat především dopravy. Nelze vyloučit ani úplnou uzavírku ulice na určitou dobu. Předpokládáme, že s pracemi by se v Rašínově ulici začalo na jaře, zřejmě v dubnu, a do konce září bychom chtěli mít hotovo. Protože se jedná o frekventovanou ulici s řadou obchodů, rozhodla rada města, že kromě ceny bude dalším kritériem pro výběr zhotovitele také termín ukončení stavby.

Na prosincovém zasedání zastupitelstva jste mimo jiné v souvislosti s pracemi v Rašínově ulici probírali rekonstrukci sousední Husovy a Školní ulice. Jak vzdáleny jsou tyto plány od uskutečnění?
V letošním rozpočtu máme vyčleněno 600 tisíc na zpracování projektu právě na opravu Husovy a Školní ulice. Studii vypracovala firma OK Plan Architects, které zadáme její další rozpracování do podoby projektu. Úpravy tohoto významného území chceme ještě konzultovat s příslušnými výbory a komisemi města na společných schůzkách s projektantem, abychom našli optimální řešení.

Máte letos v úmyslu investovat i do dalších oprav v rámci infrastruktury, tedy oprav chodníků, silnic či cest?
Určitě ano. Například čtyři miliony korun jsme vyčlenili na opravu ulice U Jízdárny. V plánu je i oprava komunikace pod hrází rybníku Hadina, a to zhruba za 530 tisíc korun. Tuto akci bychom rádi spojili, pokud se nám to povede, s budováním pěšiny u Hadiny. Společně s Krajem Vysočina budeme také řešit ulici Lnářskou, v níž Kraj zafinancuje opravu silnice a město zase opravu chodníků, a navíc i rekonstrukci veřejného osvětlení. Asi milion korun investujeme do opravy cest v urnovém háji a rovněž budeme pokračovat v opravě cest na hřbitově, kde se za 850 tisíc zrekonstruuje další cestička, konkrétně spojnice od kostelíku k pomníku věnovanému rudoarmějcům. Plánujeme i další opravy.

Zmínil jste záměr vybudovat pěšinu u rybníku Hadina. Ta by měla nahradit cyklostezku, o jejíž realizaci se hovoří už několik let?
S návrhem této cyklostezky se potýkáme skutečně už delší dobu. Původní podoba stezky kolem celého rybníku nám neumožnila výkup pozemků a vysoutěžená cena zkrácené stezky činila zhruba sedm milionů korun, což se nám zdá neúnosné pro ten účel, ke kterému by stezka měla sloužit. Nyní pracujeme na zjednodušení projektu a o této stavbě mluvíme jako o pěšině. Pravděpodobně přestaneme uvažovat o osvětlení cesty, na němž můžeme výrazně ušetřit. Pěšina je v našem rozpočtu položkou ve výši čtyř miliónů korun.

Řadu let se také mluví o rekonstrukci lokality Zichpil, na níž pracoval již bývalý místostarosta Roman Brzoň. Jak tyto plány letos pokročí?
V tomto roce hodláme investovat pět milionů korun na opravy některých komunikací a vybudování parčíku právě na Zichpili. Vyhotovený projekt rekonstrukce chceme ale ještě poupravit.

Vloni skončila rozsáhlá revitalizace panelového sídliště Na Rybníčku. Budete pokračovat s úpravami dalších sídlišť?
Ano, město letos zafinancuje projekt regenerace sídliště Masarykova a Máchova, a to v hodnotě 300 tisíc.

Čekají nějaké opravy i budovy zdravotních zařízení ve městě?
Budeme pokračovat s výměnou oken budovy Léčebny tuberkulózy a respiračních onemocnění, na kterou jsme vyčlenili částku 800 tisíc korun. Rovněž přistoupíme k rekonstrukci pěti ordinací v budově zdravotního střediska, kde sídlí například praktičtí lékaři pro dospělé či zubaři. Zde počítáme s částkou 1,2 milionů korun. Konkrétně se jedná o ordinace doktora Josefa Matějů, Jaroslava Čápa, Jiřího Zouly, Pavla Příborského a doktorky Magdaleny Truhlářové.

Počítáte v rozpočtu také s investicemi do sportovních areálů?
Poměrně vysokou částku, konkrétně 1,8 milionů korun, použijeme na vybudování nové trafostanice ve sportovním areálu v ulici Okružní.
Na hradě Orlík nad Humpolcem se loni postavila nová rozhledna. Dočká se i letos tato zřícenina nějakých změn či oprav?
Asi 300 tisíc jsme vyčlenili na zastřešení tamní „hospody".

V místních částech plánujete větší investice?
Každý rok řešíme z rozpočtu především jednu obec. Loni se budoval chodník v Hněvkovicích, předtím v Krasoňově. Letos stavbu chodníku vedoucího od autobusové zastávky až na náves v hodnotě 1,3 milionů korun zaplatíme v Petrovicích, a to společně s veřejným osvětlením za 460 tisíc korun. Ještě tedy dokončíme chodník v Krasoňově, který dostavíme až k restauraci u odbočky za rybníkem. Ve Světlici postavíme novou autobusovou čekárnu a opravíme návesní rybníky, což vyjde zhruba na 400 tisíc korun. Dále například dokončíme pěšinu na Rozkoš a zaměříme se na bezdrátový rozhlas v Plačkově.

Co se týče nových parcel ke stavbě rodinných domů, budete se touto otázkou zabývat i v roce 2015?
Řádově třicet nových pozemků vznikne nad ulicí Emericha Dítě. Letos počítáme s půl milionem korun na projekt základní technické vybavenosti tohoto nového sídliště rodinných domů a s 8,2 miliony korunami na výkup pozemků.

V současnosti je také hodně diskutovaným tématem budoucnost autobusového nádraží. Rozhodne se letos o jeho osudu?
Zda se letos vyřeší otázka autobusového nádraží, nemohu předjímat. Je to především v rukou majitele, tedy firmy Icom Transport. Společnost je podle všeho rozhodnuta postavit nové, menší nádraží. To, že chce peníze získat prodejem stávajícího nádraží, je již také známo. Příští středu od 16 hodin se v klubu kina uskuteční veřejná prezentace, na níž budou zájemcům představeny možné varianty týkající se budoucnosti autobusového nádraží.

Autor: Aneta Slavíková

2.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Od sokolovny zmizel červený golf

Čerti v pelhřimovském domově seniorů

Pelhřimovský domov pro seniory dává šanci na přijetí výhradně místním

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Pelhřimov – V okolí Pelhřimova se ve čtvrtek odpoledne objeví 63 nových stromků. Vysadí je rodiče nových občánků v lokalitě za vodojemem v Pelhřimově směrem od Vlásenické ulice ke Starému Pelhřimovu.

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Častrov, Libkova Voda – Milovníci dechovky už potřetí zamíří do Častrova. V sobotu 21. října se v tamním kulturním domě uskuteční třetí ročník Libkovankafestu, jemuž dala jméno dechová muzika Libkovanka, která působí v nedaleké Libkově Vodě.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení