Samotný průběh jednání byl jiný než v minulých volebních obdobích, a to hlavně zásluhou častých dotazů, připomínek – většinou věcných – či požadavků zastupitelů za Změnu pro Pelhřimov Renáty Markové a Pavla Hájka.

Lze dodat, že starosta, místostarostové i úředníci na tyto občas ostřeji působící interpelace reagovali také věcně.
Oba zmínění zastupitelé a Zdeněk Jaroš z TOP 09 se ptali i na koaliční smlouvu a priority koalice v začínajícím čtyřletém volebním období.

Starosta František Kučera z ČSSD reagoval tak, že žádná koaliční smlouva nebyla uzavřena, pouze došlo k dohodě. Co se týká priorit, ty podle něj byly čitelné z volebních programů stran a nyní musí dojít k programovému průniku. „Může to být i váš program, je to věc dohody celého zastupitelstva," dodal starosta.

Ten možná některé zastupitele překvapil tím, že si pod své kompetence oproti zvyklostem vzal technické služby. Zdůvodnil to tím, že vidí riziko v provozování nové kompostárny. „Pokud totiž během pěti let nebudou naplněny objemové požadavky produkce a kvalita kompostu, mohlo by dojít k ohrožení dotace," řekl.

Co se týká dalšího programu, na rok 2015 byl schválený nezměněný poplatek za odpady, a to 650 korun na osobu.
Místostarosta Ladislav Med (ODS) na položený dotaz na rovinu přiznal, že ODS se v koalici zkrátka nepodařilo prosadit předvolební slib v podobě odpuštění poplatku pro seniory a pro děti.

Zastupitelé kromě řady dalších věcí schválili návrh kapitálového rozpočtu pro rok 2015. Největší podíl, konkrétně 50 ze 132 milionů, v něm podle očekávání tvoří modernizace pelhřimovské čistírny odpadních vod.

Tato více než dvousetmilionová investice způsobí to, že rozpočet příštího roku stejně jako ten letošní bude schodkový, a to o nějakých 40 až 50 milionů korun.

Kvůli krácení dotace na tuto stavební akci ze zhruba 180 na 140 milionů se město nyní chce odvolat k Evropské komisi. Nicméně hospodaření města je v tak dobré kondici, že i kdyby se snad dotace ještě o něco zkrátila, tak ani to nebude pro rozpočet města žádný problém – a to díky naspořeným milionům z minula.

Technologická část čističky by měla být předána v únoru příštího roku, dokončovací práce jako přístupová komunikace a terénní úpravy pak mají být hotovy na jaře. Další pozitivní finanční zprávou je, že se letos na odvodech z herních přístrojů podařilo vybrat místo plánovaných čtyř milionů celkem 6,35 milionů korun.

Zastupitelé část těchto zvýšených příjmů ve výši 670 tisíc korun „poslali" na úhradu povinné plavecké výuky žáků třetích a čtvrtých tříd všech čtyř pelhřimovských základních škol. Zbytek bude, jak vysvětlila vedoucí finančního odboru města Lenka Nováková, použitý na krytí ztrátového sportu a kultury.

Velký objem peněz půjde příští rok kromě už zmíněné čističky i do oprav silnic a chodníků. Devatenáct milionů je vyčleněno na opravu druhé části ulice Příkopy a celé ulice Dobiášova a také na kruhovou křižovatku v Myslotínské ulici, u odbočky na Libkovu Vodu.

Tento kruhový objezd má podle místostarosty Ladislava Meda stát celkem 12 milionů korun, z toho polovinu uhradí Agrostroj, který odtud povede „zadní" vjezd do areálu podniku, a polovinu město. Dalších deset milionů korun je vyhrazeno na „drobnější" opravy ulic, na lávku přes řeku Bělou, příspěvek firmě Conteg na nový chodník v zóně Lhotka a autoškolu na hřišti Domu dětí a mládeže.

V návrhu je i odbahnění Kulíkova rybníka za 12,5 milionů korun. K tomu ale město přistoupí pouze tehdy, pokud dostane desetimilionovou dotaci. Letos na ni nedosáhlo.

Další desítka milionů padne na víceúčelové hřiště pro veřejnost za soudem, kde se počítá se dvěma miliony, a na zateplení plaveckého bazénu, výměnu jeho oken a modernizaci technologie.

Běžný rozpočet na rok 2015 bude schválen v únoru příštího roku, do té doby bude město – jak už je v Pelhřimově tradicí – hospodařit s rozpočtovým provizoriem.