Aby zůstalo spojení mezi Jihočeským krajem a Krajem Vysočina potřebuje například Lenka Hanečáková Sadílková.

„Mám doktory v Kamenici. Úzkokolejka byla nejlepší způsob, jak se tam dostat. Auto nemám. Před lety jsem dráhy používala, abych mohla navštěvovat rodiče, když ještě žili. Navíc spoje jezdí také o víkendu, to je velká výhoda. Potřebuji, aby doprava nadále fungovala, aspoň ty autobusy. Přesto bych preferovala úzkokolejku. Mám k ní emoční vztah,“ popsala žena.

Podle Martina Hyského z Kraje Vysočina bude autobusová doprava pokračovat nadále včetně víkendů. „Studenti a žáci budou moci jezdit na koleje či internáty,“ ujistil.

Od jedenáctého prosince začne platit nový jízdní řád. „Bude platit pro železnici i pro autobusy. Vznikne nová linka mezi Kamenicí, Obrataní a Pacovem. Zároveň jednáme s Jihočeským krajem. Mohl by totiž ještě být další spoj mezi Jindřichovým Hradcem, Kamenicí a Pelhřimovem,“ předeslal Hyský s tím, že lidé budou mít širší možnost cestování.

Černovice.
Úzkokolejka na Pelhřimovsku: hrozí, že se vlaky zastaví úplně, jde o peníze

V úterý zároveň rada kraje vypověděla smlouvu o dopravní obslužnosti. Samotná smlouva skončí na konci října. „Navázali jsme tím na Jihočeský kraj. V mezidobí listopadu a prosince bude provizorní režim,“ vysvětlil Hyský s tím, že v současnosti je prioritou zařídit dopravu. „Kdy se rozjede samotná úzkokolejka, bude záležet na výsledku insolvenčního řízení. Nový vlastník bude muset získat všechna osvědčení. Může to být v příštím roce, může to být za tři roky,“ dodal Hyský.

Starostu Černovic Jana Brožka mrzí, že je úzkokolejka mimo provoz. „Nejsem moc spokojený. Byl bych radši, kdyby úzkokolejka fungovala. Ale to neovlivníme. Je dobře, že jsme se s krajem dohodli na pravidelné autobusové lince. To je základ,“ přiblížil Brožek.

Podobně to vidí kamenický starosta Jaromír Pařík. „Za posílení některých linek jsem rád. A hlavně je jistota, že se i nadále lidé dostanou tam, kam potřebují,“ doplnil.

Od začátku listopadu bude přepravu zařizovat Kraj Vysočina

Od 12. prosince bude nový jízdní řád

Z náhradní autobusové linky bude linka pravidelná

Vznikne spoj mezi Kamenicí nad Lipou, Obrataní a Pacovem

Zprovoznění úzkokolejky je v nedohlednu