„Minimum lidí si s sebou nahoru bere dalekohled a ne každý má fotoaparát, který umí vzdálenější cíle přitáhnout," uvádí důvod instalace přístroje předseda pelhřimovského Klubu českých turistů (KČT) Pavel Pípal.
Sám už nový dalekohled také vyzkoušel. „Přiblíží krásně, třeba se dají rozeznat auta projíždějící na dálnici u Humpolce," doplňuje Pípal.
Dalekohled je mincový, na desetikoruny. Pelhřimovské turisty vyšel na téměř sto tisíc korun. Ti ještě dole u paty rozhledny instalovali mapu, na níž je patrné, kam se dá z rozhledny dobře dohlédnout. Časem chtějí obnovit i nápisy cílů přímo na plošině.
Dalekohled byl slavnostně uveden do provozu při sobotním pochodu KČT Pelhřimov s názvem Na krásnou samotu.
Ten připomíná známého kněze a spisovatele Františka Bernarda Vaňka, který o svém působení na Křemešníku napsal knihu Na krásné samotě a jehož výročí narození připadá na dnešek. Turisté se také zastavili u jeho hrobu.
V nejbližší době se má rozhledna stavět i na Orlíku. Jako iniciátor stavby rozhledny na Křemešníku má Pavel Pípal jednoznačný názor.
„Napsal jsem městu Humpolec, že nápad plně podporuji. Pokud na hrad chtějí přitáhnout lidi a mít peníze na jeho údržbu, je rozhledna ideálním tahákem. Navíc je to odmontovatelné," říká a vzpomíná na diskusi, kterou záměr křemešnické rozhledny před dvaceti lety vyvolal.
„Tehdy byli proti památkáři i ochranáři a v tisku běžely titulky ve stylu, že chceme krásný Křemešník zhyzdit obludou," má v paměti Pípal.
„A postupně se ukázalo, že to nikomu nevadí. Naopak vršek se zcivilizoval, zmenšil se prostor pro vojáky a lidé víc používají vyznačené cesty. Křemešník je plně turisticky využit a i ti, co byli dříve proti, dnes chtějí půjčit klíč, aby se mohli nahoru podívat," říká šéf pelhřimovského KČT.
Zatímco armáda tehdy zaplatila konstrukci s telekomunikačními zařízeními, na turistech, kteří se neváhali zadlužit, zbyla platba za schody, plošinu, plot či domeček dole.
Z plošiny ve výšce 805 metrů nad mořem lze za občas vidět i Kleť či Krkonoše. „Teď by ještě bylo třeba postavit rozhlednu na Stražišti," dodává Pavel Pípal.