Trasy označil předseda pelhřimovského Klubu českých turistů (KČT) Pavel Pípal a značkař Pavel Straka.

Trasy zatím nejsou zanesené do serveru Mapy.cz. Zelená je vlastně spojnicí červené trasy z Počátek na Javořici s modrou (Kamenice nad Lipou – Křemešník).

Turisté tak nově mohou vyrazit z Počátek památnou Valchovskou alejí a lesem k prameni svaté Ludmily, přes který se dostanou do Polesí. Odtud si na rozdíl od řidičů zkrátí cestu přes Čejkův kopec do Veselé, kde zatočí doleva přes Kamenitý kopec (710 m n. m.) až po lokalitu Pod Nádavkem, kde je u modré trasy označen pramen Hejlovky (Želivky). „Tato nová trasa může sloužit i cyklistům, kteří z Počátek do Pelhřimova nechtějí jet po frekventované silnici. V Mezné opustí modrou a pojedou přes Vratišov do Rynárce," vysvětluje Pavel Pípal. „Setkal jsem se s vstřícným přístupem vedení obcí i jejich obyvatel, třeba paní Hanzálková z Polesí dovolila vést trasu po své soukromé cestě. Pomohl nám i vedoucí počáteckého stavebního odboru Petr Zadák," dodává předseda pelhřimovského KČT.

Od této zelené se u autobusové zastávky ve Veselé odpojuje žlutá, která míří malebnou krajinou lesů a rybníků do Ctiboře a odtud přes Jakubín až po samotu U Pechů, kde navazuje na již zavedenou zelenou (Starý Pelhřimov-Hejlov-Častrov-Žirovnice). I tato nová žlutá, jejímž spoluiniciátorem byl i přeborník v dálkových pochodech Oldřich Vobr ze Ctiboře, je podle Pavla Pípala vhodná pro cyklisty.

Jan Mazanec