Důvodem je listopadové schválení změn spádových oblastí pro příští školní rok.
Rodičům dětí například z Dobré Vody, Rynárce, Mezné, Vratišova či Vokova a dalších okolních obcí se nelíbí hlavně doprava žáků do škol.
Jak ukázal test Deníku, cesta pěšky z vlakového nádraží až na sídlištní školu trvá dospělému muži přibližně půl hodiny.
Dva kilometry chůze
Dítě jde trasu o deset minut déle. Z toho vyplývá, že pokud žák šestého ročníku skončí své vyučování okolo patnácté hodiny, dostane se v návaznosti na dopravní spojení například do Dobré Vody až v sedmnáct hodin.
„Přece nedám svoje dvě děti na školu, aby pak chodily přes celé město více než dva kilometry na autobus či vlak. A poté se trmácely dalších deset kilometrů dopravním prostředkem domů. Po návratu musí ještě napsat zadané úkoly a v půl deváté mohou jít spát. Druhý den nanovo,“ podotkl Lubomír Sojka, otec dětí, které v současnosti navštěvují rynáreckou školu.
„Rozhodně si nepředstavuji, že děti takto stráví pět dní v týdnu,“ dodal Sojka.
Zánik tradice
Druhou skutečností je, že se změnou spádovosti poruší i dlouholetá tradice mezi dvěma školami. Ta je vytvořena mezi rynáreckou školou a školou Komenského v Pelhřimově.
„Zastupitelé a ti, co návrh předložili ke schválení, nebrali v potaz dlouholetou tradici a spolupráci mezi oběma školami. Pořádáme řadu společných akcí kvůli seznámení žáků pátých tříd. Mezi ně patří například Mikuláš, sportovní akce či exkurze našich dětí do městské školy,“ informoval Jan Brož, předseda Školské rady v Rynárci.
„Díky této spolupráci se všechny děti poznávají a poté lépe přecházejí i na novou školu. V září pak na ně čeká přátelský kolektiv kamarádů. Pokud by se spádovost změnila, celý kolektiv by se rozdělil. Zároveň se velice poruší, a tím i popře princip školního vzdělávacího programu. Rodiče by tak ztratili možnost svobodné volby umístění svého dítěte na školu,“ prohlásila Marta Váňová, místostarostka Rynárce.
Další jednání
Situace je však v současné době velice složitá. O tom ví své i člen pelhřimovského zastupitelstva Luděk Březina, který dlouhá léta působil i na základní škole Komenského.
„Celkovou filozofií změny spádových oblastí je, aby se naplnily rovnoměrně všechny čtyři základní školy v Pelhřimově,“ řekl Březina.
Rozhodnutí zastupitelstva ale nyní znevýhodňuje školy, o které je mezi rodiči větší zájem.
„Chceme uvolnit místo v základní škole Komenského pro děti z nového sídliště Polní Dvůr,“ vysvětlil Petr Plachý, vedoucí odboru školství.
Ten také dodal, že jednání s rodiči bude pokračovat v úterý odpoledne.
Čtěte také:
22.11. - GLOSA: Děti jako výhodné zboží