Velká náhoda ale je, když dá maminka děťátku jméno Metoděj, aniž by tušila, že se před několika dny ve stejné porodnici narodil Cyril.

Maminky o zvláštní náhodě nevěděly

Oba minulý týden oslavili své první jmeniny. Narozeniny ale poprvé oslaví až příští rok, Cyril koncem února, Metoděj začátkem března.

„Jméno vybral manžel, hned se mi nelíbilo, ale teď už ano. Chtěla jsem Matěje, což je trochu podobné. Manželovi se zalíbilo i podle významu, který našel na internetu, přezdíváme mu podle něj ‚zkoumálek'. Líbí se nám, že je Metoděj neobvyklé jméno, je jich asi jen pět set v republice. Říkat mu budeme Metůdek," prozradila Petra Poláčková z Nemojova.

Zapomenuta také stále není tradice předávání jmen z generace na generaci. Někdy dítě zdědí neobvyklé jméno třeba po prarodiči. Příkladem je malá Justýnka.

„Partnerova babička se tak jmenovala, a protože na ni má hezké vzpomínky, navrhl stejné jméno pro miminko. Mně se moc líbilo, tak jsem souhlasila," řekla její maminka Jitka Jiříková.

Podobným motivem se řídili rodiče malého Mikuláše. „Nechtěli jsme úplně běžné jméno. Konečný výběr ale také souvisí s tím, že se manželův děda jmenoval příjmením Mikulášek, a protože měl dvě dcery, jeho jméno nemělo pokračovatele. My jsme mu to chtěli alespoň takhle vynahradit," vysvětlila maminka Blanka Holubová Závodná z Počátek.

Příliš neobvyklé jméno je podle jejího názoru už na škodu. „Ale Mikuláš není až tolik nezvyklý, jednoho znám a je v kalendáři. Chtěli jsme trochu netypické, ale přesto známé jméno, což se nám povedlo," dodala.

Dříve dvě jména dítě dostat nemohlo

Teprve 1. července roku 2001 nabyl účinnosti zákon, který dovoluje pojmenovat dítě dvěma křestními jmény, což maminky někdy také využívají.

„Kamarádka mé starší dcery se jmenuje Valentýnka. Odtud jsme na jméno přišli. Příteli se moc líbilo. Mě ale zaujalo ještě jméno Elen, načež přítel přišel s nápadem dát obě dohromady," řekla Zdenka Váňová z Humpolce, maminka malé Valentýny Elen.

Doufá, že holčička bude se svým jménem spokojená, až vyroste. „Snad dcerce nebude vadit, že se bude muset podepisovat dvěma jmény," usmála se maminka.

Když se rodiče nedokážou domluvit na jednom jméně, mohou situaci řešit i jinak. „Manžel chtěl Mel a já Lindu, a protože jsme se nemohli dohodnout, tak jsme to spojili," svěřila se Monika Pavlovská z Čížkova, jak s manželem přišli na jméno Mellinda.

V některých případech se může stát, že matrika odmítne neobvyklé jméno zapsat kvůli pochybnostem o správné pravopisné podobě jména. Rodiče si pak žádají o znalecký posudek znalkyni v oboru ověřování podob jmen Miloslavu Knappovou či Ústav jazyka českého.

„Miloslava Knappová vydala knihu Jak se bude vaše dítě jmenovat. Pravidelně vycházejí také její doplněná vydání. Máme tady páté z roku 2010, a pokud v něm jméno, které rodiče vybrali, není, je třeba žádat o posouzení samu autorku," sdělila Alena Pachmannová z pelhřimovské matriky.

V tomto roce takto řešili jeden případ, kdy si rodiče přáli jinou podobu jména, než je ustálená, ale neuspěli.

Dominika Dufková