Navíc jde o první soukromou nemocnici používající tuto moderní technologii. Chirurgické zákroky s pomocí robotů už dávno nejsou ze světa fantazie spisovatelů a filmařů. Ve Spojených státech už je pracovišť, kde slouží robotický systém několik set, v Evropě jsou to desítky a od roku 2005 se k nim řadí i ta v České republice.

Od května pak i Nemocnice svaté Zdislavy. V Centru robotické chirurgie Vysočina je využíván systém da Vinci. „V provozu máme robot od prvního května. Slavnostní otevření jsme ale naplánovali až na září, abychom už měli nějaké zkušenosti. V květnu bychom mohli jenom říci, že tady zařízení máme. Jinak jsme neměli žádné bezprostřední informace,“ uvedl vedoucí robotického centra a šéf nemocnice Jaroslav Tvarůžek.

Od spuštění robota – chirurga do provozu podstoupilo operaci v Nemocnici svaté Zdislavy šedesát pacientů. Všechny zákroky proběhly podle sdělení primáře Tvarůžka bez komplikací a operovaní se vrátili bez problémů zpět do běžného života.

Technologie spolupráce chirurga a přístroje, i když toho nejmodernějšího, vyžaduje pochopitelně proškolení personálu. A to je v tomto případě opravdu na nejvyšší úrovni. „Školení jsme prodělali v laboratorních podmínkách ve Štrasburku. Zácvik probíhá vlastně na vepřích,“ konstatoval Tvarůžek.

Samotnému šéfovi nemocnice v Mostištích trvalo zaškolení asi půl roku. Přechod na nový systém má i pro zkušeného chirurga svá úskalí. „Téměř matoucí zpočátku bylo, že sedím v jiné místnosti, než je pacient. Potom také určitou dobu trvá, než člověk získá cit při ovládání řídících joysticků. Určitě je zajímavé, že se na ovládacích panelech dá zvolit celá řada režimů, jedním z nich e například i volba, zda je operatér levá, nebo pravák,“ přiblížil Jaroslav Tvarůžek.

Cílem operací pomocí robota da Vinci je co nejšetrnější přístup k operovaným tkáním a přístup do operačního pole. V situacích vyžadujících až dosud velkou operační ránu související s bolestivostí v pooperačním období přináší nyní robotická chirurgie minimální bolestivost. Robot da Vinci umožňuje ve srovnání s běžnou metodou větší rozsah pohybů chirurgických nástrojů při operaci.