VYBRAT REGION
Zavřít mapu

První robot pomáhá chirurgům na Vysočině

MOSTIŠTĚ - Robot pomáhá operovat chirurgům v Nemocnici svaté Zdislavy v Mostištích u Velkého Meziříčí. Právě toto zdravotnické zařízení se může pochlubit prvním Centrem robotické chirurgie na Vysočině a čtvrtým v řadě vůbec v České republice.

15.9.2007
SDÍLEJ:

Vedoucí Centra robotické chirurgie Vysočina Jaroslav Tvarůžek představil ve čtvrtek nejmodernější pracoviště své nemocnice.Foto: Ivan Lidmila

Navíc jde o první soukromou nemocnici používající tuto moderní technologii. Chirurgické zákroky s pomocí robotů už dávno nejsou ze světa fantazie spisovatelů a filmařů. Ve Spojených státech už je pracovišť, kde slouží robotický systém několik set, v Evropě jsou to desítky a od roku 2005 se k nim řadí i ta v České republice.

Od května pak i Nemocnice svaté Zdislavy. V Centru robotické chirurgie Vysočina je využíván systém da Vinci. „V provozu máme robot od prvního května. Slavnostní otevření jsme ale naplánovali až na září, abychom už měli nějaké zkušenosti. V květnu bychom mohli jenom říci, že tady zařízení máme. Jinak jsme neměli žádné bezprostřední informace,“ uvedl vedoucí robotického centra a šéf nemocnice Jaroslav Tvarůžek.

Od spuštění robota – chirurga do provozu podstoupilo operaci v Nemocnici svaté Zdislavy šedesát pacientů. Všechny zákroky proběhly podle sdělení primáře Tvarůžka bez komplikací a operovaní se vrátili bez problémů zpět do běžného života.

Technologie spolupráce chirurga a přístroje, i když toho nejmodernějšího, vyžaduje pochopitelně proškolení personálu. A to je v tomto případě opravdu na nejvyšší úrovni. „Školení jsme prodělali v laboratorních podmínkách ve Štrasburku. Zácvik probíhá vlastně na vepřích,“ konstatoval Tvarůžek.

Samotnému šéfovi nemocnice v Mostištích trvalo zaškolení asi půl roku. Přechod na nový systém má i pro zkušeného chirurga svá úskalí. „Téměř matoucí zpočátku bylo, že sedím v jiné místnosti, než je pacient. Potom také určitou dobu trvá, než člověk získá cit při ovládání řídících joysticků. Určitě je zajímavé, že se na ovládacích panelech dá zvolit celá řada režimů, jedním z nich e například i volba, zda je operatér levá, nebo pravák,“ přiblížil Jaroslav Tvarůžek.

Cílem operací pomocí robota da Vinci je co nejšetrnější přístup k operovaným tkáním a přístup do operačního pole. V situacích vyžadujících až dosud velkou operační ránu související s bolestivostí v pooperačním období přináší nyní robotická chirurgie minimální bolestivost. Robot da Vinci umožňuje ve srovnání s běžnou metodou větší rozsah pohybů chirurgických nástrojů při operaci.

15.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Volební turistika je tady: Mladí přijeli pro důkaz, že volili v nejmenší öbci

Ilustrační foto

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Bohdalín: Na volby přišel bez občanky

Bohdalín – Na obecním úřadu v Bohdalíně na Pelhřimovsku pokračují volby bez problému. Jeden tamní obyvatel si však spletl občanský průkaz s průkazem řidičským.

Ve velkém okrsku odhadovali slušnou volební účast

Pelhřimov – Do volební místnosti na pelhřimovském městském úřadě, kde i při letošních sněmovních volbách pracovala okrsková volební komise patřící k okrsku číslo 10, byla volební účast podle odhadů členů komise slušná.

Kateřina Ješetová zažila své volební poprvé

Kamenice nad Lipou – K volbám se v pátek, jako spousta dalších lidí nejen z Vysočiny, vydala i Kateřina Ješetová z Kamenice nad Lipou.

Na biofarmě se musejí dobře střídat plodiny a více nad tím přemýšlet

Častonín – Naplno šestadvacetiletý Petr Marek pracuje na Biofarmě Marek Častonín teprve dva roky, ale pomáhal tady už od puberty. Jeho tatínek začal s ekologickým zemědělstvím na konci devadesátých let minulého století a v současné době se na farmě podílí takřka celá rodina.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení