„Na silnicích zůstává místy jen rozbředlý sníh. Ten se odstranil pomocí soli. Nikde v okrese Pelhřimov jsme ale zatím nezaznamenali žádný problém. Všechny silnice byly průjezdné. Nyní se spíše připravujeme na nadcházející víkend, kdy se očekává další vlna sněžení,“ dodal Diviš.

Ani řidiči první sněhovou nadílku nepodcenili. Na silnicích okresu se v pátek dopoledne a odpoledne nestala ani jedna dopravní nehoda v souvislosti s počasím.

„Nehody jsme řešili. Ani jedna ale nebyla způsobena kluzkou vozovkou. Řidiči jezdili opatrně,“ uvedl Miroslav Lhotský, velitel dopravní policie v Pelhřimově.

Ten však také dodal, že na prvním sněhu motoristé většinou jezdí s větší obezřetností než kdy jindy.

„Postupem času si ale na sníh zvyknou a pak zbytečně riskují. Smyků a následných karambolů pak řešíme daleko víc,“ doplnil Lhotský.
Vloni v listopadu policisté například vyjížděli ke 118 dopravním nehodám. To už byl ale bílou peřinou zasypán celý okres.

Nástup zimy se zpozdil o měsíc

„Letos se nástup zimy opravdu zpozdil. Začátek listopadu byl mimořádně teplý. Vloni na Pelhřimovsku padal první sníh už 20. října,“ připomněl meteorolog Milan Váňa.

Jak prozradila meteorologická pozorovatelka z košetické observatoře Marie Shánělová, souvislá sněhová pokrývka se včera netvořila. Spolu s přeháňkami se ale přidal i silný vítr.

„Dosahoval rychlosti až dvacet metrů za sekundu,“ uvedla Shánělová.

I v dalších dnech by mělo sněžení pokračovat. Řidiči musejí počítat i s tím, že teploty začnou klesat pod nulu a bude se tvořit i náledí.

S pořízením zimní výbavy by už tedy neměli otálet. „Podle našich zkušeností přezouvá stále více řidičů. Na letních gumách jezdí většinou majitelé starších automobilů,“ podotkl policista Lhotský.

Více o tom, kolik řidičů již uposlechlo rad odborníků a obulo zimní pneumatiky, si přečtěte v pondělním vydání. Reportéři Pelhřimovského deníku testovali vybavenost motoristů pro jízdu na sněhu a náledí.