Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD), které se starají o větší bezpečnost na železničních přejezdech totiž provedly stavební práce a nástřik vodorovného značení jízdních pruhů před železničním přejezdem v tamní Masarykově ulici. Nově je tam  umístěna takzvaná světelná závora neboli červená diodová světla zabudovaná přímo do asfaltového povrchu vozovky.

Diodová světla společně s klasickými výstražníky řidičům svým blikáním signalizují uzavření přejezdu. Řidič je takto lépe upozorněn na skutečnost, že přejezd je ve výstraze a blíží se vlak.

Po nezbytných revizích a schválení bude závora zhruba do jednoho měsíce uvedena do běžného provozu. „Velmi nám záleží na tom, aby železniční přejezdy, nejen na naší úzkokolejné dráze, byly maximálně bezpečné. Světelná závora v Nové Včelnici byla v roce 2011 pilotním projektem, jenž nám během dvou uplynulých let ukázal svou opodstatněnost v rámci zvyšování bezpečnosti dodatečnou signalizační ochranou. Výstraha signalizovaná optickou závorou je dle výzkumů vnímána řidiči daleko intenzivněji a častokrát dříve, než je tomu u klasických výstražníků," informoval Jiří Novák z JHMD.

Přejezd v Kamenici nad Lipou je teprve druhý v republice, na kterém bylo zařízení instalováno a je v provozu.

„Naším záměrem je takto postupně vybavovat i další přejezdy. Součástí instalace je doplnění vodorovného značení v dostatečné vzdálenosti před železničním přejezdem," vysvětlil Jiří Pavel, člen představenstva zodpovědný za legislativu a rozvoj JHMD. Kromě novinky v bezpečnosti před železničním přejezdem zahájí už zítra jindřichohradecké úzkokolejky letní sezonu historických parních vlaků jízdou s doprovodnou akcí pod názvem Zákrok proti nádražnímu zloději kufrů.

Chytí zloděje přímo při činu?

Vypraven bude prázdninový parní vlak, který pojede z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice. Cestující se mohou během jízdy přesvědčit na vlastní oči, zda četníci chytí zloděje přímo při činu.

„Během jízdy cestující zažijí tři ukázky zásahu četníků proti nádražnímu zloději kufrů na trase mezi stanicemi Kunžak-Lomy a Nová Bystřice.  Účastníci jízdy budou mít možnost se občerstvit nejen v bufetovém voze, ale také na nádraží v Nové Bystřici, například domácí polévkou v nádražním bufetu s posezením," popsala jízdu Iva Padruňková, manažerka marketingu a komunikace JHMD. Vlak se vydá na cestu z Jindřichova Hradce v 9.25 hodin, zpět do Hradce přijede v 17.08 hodin.

Na Hračkobraní

„Nezmar expres reprezentuje další letní jízdu, během níž parní vlak poveze 4. července na trase Jindřichův Hradec – Hůrky  příznivce folkové skupiny Nezmaři. Koncert se pak uskuteční ve stanici Hůrky. Třetí událost v pořadí s názvem Parním vlakem na Hračkobraní se koná v sobotu 13. července," přiblížil očekávané akce Jiří Novák.

Parní vlak se tentokrát vypraví do Kamenice nad Lipou, kde se na zámku ve dnech 10. až 14. července koná už 8. ročník pohodového festivalu pro celou rodinu. Lidé tam mohou zhlédnout zajímavou přehlídku hraček vyrobených z přírodního materiálu.