Práci tomuto týmu teď výrazně usnadňují dva nové resuscitační batohy, které pelhřimovské nemocnici zakoupila soukromá firma jako sponzorský dar.

Oba batohy, a to jak pro resuscitaci dospělého, tak dítěte, výrazně usnadňují práci týmu, který vybíhá po celém areálu nemocnice v případech, kdy je nutná neodkladná resuscitace. „Dříve jsme nosili košík, ze kterého jsme pak při zásahu museli všechno vyndat, ale tohle je mnohem lepší a přehlednější. Batohy nám opravdu šetří čas, který při zásahu nejvíc potřebujeme,“ pochvalovala si novou pomůcku Romana Knotková, vrchní sestra oddělení ARO Nemocnice Pelhřimov.

Resuscitační tým je skupina zdravotnických pracovníků určená k poskytování neodkladné péče pacientům s hrozícím nebo náhle vzniklým selháním základních životních funkcí a je dostupný na telefonu čtyřiadvacet hodin denně. „V letošním roce jsme byli přivoláni již ke dvaceti případům,“ prozradila Romana Knotková.

Resuscitační tým je obvykle tvořen lékařem a sestrou z anesteziologicko-resuscitačního oddělení. Doplňují ho členové týmu v místě zásahu.

Batohy v hodnotě osmnácti tisíc korun bez vybavení získalo oddělení ARO od firmy Sapho jako dar. Jeho obsahem je při zásahu defibrilátor, odsávačka, obličejová maska, pomůcky zajišťující dýchací cesty, injekční stříkačky, dezinfekce, léky a celá řada dalších potřebných pomůcek k záchraně života.

Jeden batoh váží kolem deseti kilogramů. „Dojde-li v areálu nemocnice k události, která vyžaduje neodkladnou resuscitaci, jsme na místě do pár minut. Batoh je nepřetržitě připraven a my také. V batohu máme efektivně uspořádány veškeré prostředky a léky pro záchranu života,“ dodala vrchní sestra.

V roce 2019 zasahoval resuscitační tým u čtyřiaosmdesáti pacientů, kteří se náhle ocitli ve stavu ohrožení život.