Po něm bude následovat žehnání s osazením ikon v celkem čtyřech renovovaných kapličkách v Žirovnici, Vlčetíně a Štítném.

„Pieta je nejvzácnější částí interiéru kostela a dal se do ní červotoč, proto bylo potřeba ji zrestaurovat," uvedl jáhen Jaroslav Max Kašparů, který také dnes žehnání provede.

Boží muka ve Vlčetíně. Sousoší v barokním stylu z lipového dřeva vzniklo v druhé polovině 18. století, autor je neznámý. Restaurátoři museli mimo jiné odstranit pozdější nevhodné přemalby, sousoší vytmelit a nalakovat.

„Likvidaci biologických škůdců provedli tak, že sousoší umístili do hermetické komory a po dobu asi dvou týdnů bylo v atmosféře dusíku se zvýšenou vlhkostí," vysvětlil žirovnický rodák Kašparů.

Restaurátorské práce podle něj provedli studenti akademického sochaře Petra Siegla, který dnes také na slavnost má přijet. „Pieta poté bude v kostele umístěna na nový podstavec na jiné místo než předtím, takže bude vidět i přes venkovní mříže," dodal Kašparů.

Ozvěna Řecka

Co se týká čtyř zmíněných kapliček, ty byly také ve špatném stavu. „Opravoval je všeuměl pan Josef Bouchal, kterému za to patří velký dík," doplnil Jaroslav Max Kašparů, který místo papírových obrázků navrhl do venkovních sakrálních objektů umístit pravoslavné ikony, respektive jejich kopie.
Sám totiž zná umělkyni, která ikony tvoří. „Letos slavíme rok výročí svatých Cyrila a Metoděje a ikony jsou řeckého typu. Navíc má dřevo ikon nátěr odolný nejen proti dešti, ale i proti ultrafialovému záření, takže by měly vydržet," doplnil duchovní.

Opravu provádělo město Žirovnice. Například kaplička ve Vlčetíně vyšla na 58 tisíc, z toho 45 procent městu uhradila krajská dotace, jak potvrdil vedoucí odboru výstavby a územního plánování městského úřadu  Pavel Kott.
„Šlo o statické zahrazení, opravu omítky, udělání střechy, která tam prakticky nebyla, nazlatil se křížek a vyměnila se dvířka, která jsou nyní zasklená," řekl Kott s tím, že kaplička je podle hrubého odhadu stará asi 150 let.
Právě dokončená oprava je podle něj zřejmě první za posledních třicet let.

Jan Mazanec, Zuzana Rodová