Událost to byla o to významnější, že zvon Jakub, který byl vyroben ve druhé polovině patnáctého století, je nejstarším zvonem v kostelních věžích a zvonicích na Pelhřimovsku a dost možná i v širším regionu.

To do jisté míry potvrdil i jihočeský zvonař a restaurátor zvonů Michal Votruba, který zvony z jejich umístění ve věži kostela svatého Martina osobně demontoval. „Měl jsem v ruce už i starší zvony. Jeden z nich pocházel z doby Karla IV., druhý z roku 1428. Tento tak bude třetí nejstarší, který budu restaurovat,“ povídal Michal Votruba, když v sobotu 29. září oba zvony snášel z jejich místa ve věži.
Zvon Jakub byl vyroben v roce 1471, odlil ho pražský zvonař Jan Konvář starší.

Ani druhý z obou zvonů nepatří mezi žádné mladíky. Jmenuje se Matěj a odlit byl Jakubem Konradem Lehnerem rovněž v Praze, a sice v roce 1746.

Obnovená vodní nádrž Vrchní na Jihlavsku.
Státní lesy obnovily tři vodní nádrže. Práce stály devět milionů

Z této doby, tedy z první poloviny osmnáctého století, pravděpodobně pochází i zavěšení a příslušenství obou zvonů, které teď v dílně Michala Votruby v Myslkovicích u Soběslavi podstoupí restaurátorské zákroky.

Samotné zvony, tedy 200 kilogramů vážící Jakub i větší Matěj, který má 340 kilogramů, zůstaly nahoře ve zvonici věže. Hned po snesení z trámů zvonové stolice je čekalo důkladné omytí a následné nakonzervování.

Restaurátorské práce jsou naplánovány na dva měsíce. „Chtěli bychom, aby oba zvony znovu zazvonily na svatého Martina, jemuž je zasvěcen i samotný kostel, ale víme, že na restaurátorské práce je čas do konce listopadu, takže uvidíme, jak to dopadne,“ řekla Petra Kuželová, obyvatelka Rovné, členka místního zastupitelstva a hlavně nadšenec, který práce na záchraně kostela před čtyřmi lety rozhýbal.

Právě Petra Kuželová loni v září iniciovala prohlídku zvonů, už tehdy k nim pozvala Michala Votrubu, který následně vypracoval zprávu, na jejímž základě se teď na restaurování zvonů dostalo. „Stát by restaurování obou zvonů mělo zhruba 75 tisíc korun, ale u těchto prací může být konečný účet i trochu jiný,“ připomenula Petra Kuželová.

To potvrdil i Michal Votruba. „Teprve až když všechno rozeberu, tak zjistím, v jakém stavu jsou jednotlivé díly,“ dodal zvonař a restaurátor.

To ostatně platilo v případě záchranných prací, které se už na kostele a v kostele uskutečnily. Hotové už je zrestaurování hlavního oltáře, prací se ujal pelhřimovský restaurátor Jaroslav Benda. Při té příležitosti došlo i na sanaci zdiva v této části kostela.

Souběžně s restaurováním zvonů dojde teď i na obnovu vchodové brány do kostela. „Teď ještě chceme prověřit stav krovu, zjistit, jak je na tom loď kostela,“ odtajnila nejbližší plány Petra Kuželová. Přestože se na záchraně kostela udělalo za uplynulé čtyři roky nemálo, odhaduje, že by jeho kompletní zrestaurování mohlo trvat i dvacet let.

Zatím stály záchranné práce zhruba tři čtvrtě milionu korun. Peníze na ně poslal kraji i stát, na financování se podílí obec. Kolem sedmdesáti tisíc korun se podařilo získat prostřednictvím veřejné sbírky, transparentní účet je stále otevřen. „Na konto sbírky určitě něco přibude zase při svatomartinské mši, kterou také letos chystáme,“ dodala Petra Kuželová.

Ilustrační foto.
Obyvatelé Lipníka odmítli v referendu jaderné úložiště