Tentokrát s kameramanem navštívil Spojené státy, kde v 90. letech sedm let působil jako rozhlasový zpravodaj. Přítomní na plátně kina viděli indiánský festival v Port-landu, překvapivě skromný příbytek Steva Jobse (zakladatele počítačové firmy Apple) v kalifornském Palo Altu nebo motel v národním parku Joshua Tree, do kterého se jela inspirovat skupina U2.

Šmíd promítl i reportáž z malebné americké dálnice č. 1 těsně při pobřeží Pacifiku a záběry z Údolí smrti, kde při 47 stupních Celsia jeho kolega čelil srdečním problémům.

Z Francie pak mohli diváci „ochutnat" reportáž z hradu Roquetaillade, kde se natáčel film Fantomas kontra Scott-land Yard. Další zajímavostí bylo video z předvánočních nákupů v Paříži, spojené s příběhem Aristidea Boucicauta, který už v roce 1877 otevřel první obchod supermarketového typu na světě.

Šmíd upozornil, že v záběru z pařížských luxusních galerií se mihly i kufry Rimowa, vyráběné v Pelhřimově. Při dotazech publika pak přiznal, že se necítil úplně bezpečně, když v noci jel lesíkem, kde se ukrývali teroristé po lednovém útoku na redakci časopisu Charlie Hebdo.

Na rozdíl od některých kolegů z rozhlasu prý místo dramatických událostí vyhledává spíše pozitivní a optimistická místa, lidi a příběhy.
Na dotaz, která místa ho naopak odrazují, zmínil hlavně některé čtvrti na předměstí New Yorku nebo Los Angeles.

Zmínil také, že pracuje na nové knize – tentokrát jakémsi průvodci po celé Francii.