V Havlíčkově Brodě a Libici nad Doubravou naměřili meteorologové shodných 34,9 stupně Celsia. „Byl tak překonaný rekord z roku 2007, který byl v Brodě 33,8 a v Libici nad Doubravou 33,3 stupně,“ sdělil Filip Chuchma z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

V Dukovanech na Třebíčsku naměřili 33,50 stupňů. Teploty zdolaly rekord z roku 2001, který zněl na 33,3 stupně.

| Video: Youtube

Rekord z roku 2007 překonaly také teploty naměřené v Hubenově a Kostelní Myslové na Jihlavsku, v Novém Rychnově, Černovicích, Košeticích a Počátkách na Pelhřimovsku. Teploměr ukázal 32,5 stupňů v Hubenově, 32,8 v Novém Rychnově, 32,9 v Počátkách, 33,20 v Kostelní Myslové, 34,10 v Černovicích a 34, 60 v Košeticích.

Nadále platí výstraha meteorologů. Od soboty 15. července se vzhledem k vysokým teplotám vzduchu a převážně suchému počasí stupeň nebezpečí vzniku požárů zvýšil na vysoký a je v platnosti na celé území a do odvolání.

Výstraha před teplotami zůstává beze změny. V neděli 16. července budou teploty nad jednatřicet stupňů ještě na Moravě a ve Slezsku.

Nejtepleji bylo v Čechách

Na několika místech bylo nad osmatřicet stupňů Celsia, nejtepleji v Plzni-Bolevci a Řeži u Prahy, shodně 38,6 stupně. Teplotní maxima pro 15. červenec zaznamenalo téměř sto zhruba ze 160 stanic, kde se měří třicet a více let. Bolevecká teplota je zároveň novým celorepublikovým rekordem pro dnešní den. ČTK to řekla Marie Odstrčilová z Českého hydrometeorologického ústavu.

Horké a suché počasí přineslo proudění teplého vzduchu od jihozápadu, které souvisí s tlakovou výší Kerberos nad Středomořím. „Teplotní rekordy padaly spíše v Čechách, zejména v severozápadních, středních a západních, na Moravě v menší míře,“ řekla Odstrčilová.

Dosavadní celorepublikové maximum pro 15. červenec, které teplota naměřená v plzeňském Bolevci překonala, bylo z roku 2007 z Poděbrad. Teploměr tam tehdy ukázal 36,8 stupně Celsia. Teplota z Řeže u Prahy se mezi dlouhodobé rekordy nepočítá, protože tamní stanice měří jen dvanáct let.

| Video: Youtube

Na jihu Moravy, který bývá tradičně považovaný za nejteplejší část republiky, bylo naměřeno nejvíc v Troubsku na Brněnsku. A to 33,9 a nepatrně byl tak překonaný rekord z roku 2007. Tehdy meteorologové naměřili 33,8 stupňů.

S tropickým počasím se musí vypořádat spousta zástupců profesí, kteří pracují venku. Například pokrývači, ale horko bývá úmorné i pro řidiče.