Letos se o posledním dubnovém čtvrtku nejen rekordní, ale také docela obvyklé ohně nerozhoří. Určitě kvůli epidemii koronaviru, ale rovněž s ohledem na extrémní sucho.

I z toho důvodu agentura se svým Muzeem rekordů a kuriozit přišla v těchto dnech s připomínkou některých výjimečných počinů, které jsou spojeny právě s pálením čarodějnic. A možná inspirací pro případné nové zájemce o rekordy, kteří mají tak na přípravy rok navíc.

Od největšího setkání čarodějnic, který se zrodil na jednom místě v Praze, uplyne letos dvanáct let. „Do parku Ladronka se jich 30. dubna 2008 slétlo 934,“ poukázal na rekord Miroslav Marek z Agentury Dobrý den. Komisaři agentury tehdy dohlédli na to, že každá čarodějná bytost měla namaskovaný obličej, koště či příbuzný létací stroj a alespoň vrchní část oděvu odpovídající čarodějnému původu.

Dvacetimetrová hranice

První narozeniny naopak oslaví nejvyšší hořící hranice, kterou právě před rokem postavili a pak zapálili členové sdružení přátel ohně města Řevnice. „Loni postavili v průběhu pěti dnů na kopci Vráž hranici o výšce 20,479 metru a rozměrech základny 9,3 metru krát 9,7 metru,“ poukázal detailně na míry rekordmanky Miroslav Marek.

Výplň hranice tvořilo přibližně 500 kubíků větví a dřevěného odpadu. Pětatřicet členů sdružení stavělo hranici více než pětatřicet hodin. A aby byly údaje ještě o něco detailnější, ke stavbě použili členové řevnického sdružení kromě motorových pil dvě čtyřkolky, terénní automobil, manipulátor a jeřáb.

Největší koště

Největší březové koště, na které by mohlo nasednout sedm čarodějnic najednou, vyrobil Ladislav Mácha z Kuřiman. Rekordní koště je dlouhé téměř čtyři metry.

Nejdelší průvod čarodějnic byl k vidění na nádvoří státního zámku Velké Losiny. „Zástup bosorek byl dlouhý 92,5 metru a tvořilo jej 128 čarodějnic a čarodějů,“ dodal s tradiční precizností k jinému rekordmansky registrovanému počinu Miroslav Marek.