Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Registr kostní dřeně získal nové dárce. Policisty a hasiče

Pelhřimov – Jsou mladí, zdraví a našli odvahu a čas vstoupit do registru dárců kostní dřeně.

27.5.2014
SDÍLEJ:

Do registru dárců kostní dřeně vstoupilo osmatřicet policistů a profesionálních a dobrovolných hasičů z Pelhřimovska. Foto: Deník/Alexandra Knapová

Řeč je o osmatřiceti policistech a profesionálních a dobrovolných hasičích z Pelhřimovska, kteří svým činem mohou zachránit nejeden lidský život.

Tito lidé ve věku do 35 let se v pondělí sešli v pelhřimovské nemocnici na oddělení hematologie a transfuziologie, aby společně podpořili kampaň Podpořme darování kostní dřeně, jejímž cílem je získat nové dobrovolníky pro zápis do Českého národního registru dárců dřeně.

Muži a ženy v uniformách i civilním oblečení se po uvítání a poděkování od svých nadřízených pustili do vyplňování dotazníků a přihlášky do registru a následně absolvovali odběr vzorku krve, který je součástí registru. Pokud se v průběhu času, což může být brzy, nebo třeba i za několik let, zjistí, že je člen registru vhodným dárcem, bude pracovníky registru kontaktován a pozván k dalšímu vyšetření. „Rozhodnutí pro mne bylo docela jednoduché, protože si myslím, že k našemu povolání patří pomáhat a zachraňovat. Z dárcovství obavy nemám. Snažil jsem se si co nejvíce informací načíst. Samotné dárcovství se dá prý přirovnat ke kopnutí při fotbale, což snad není nic, z čeho by měl člověk umřít," přiblížil humpolecký policista Jiří Kotěra.

Pacientů, kteří pro přežití potřebují nové krvetvorné buňky, není málo.

V naší zemi jich chorobami krvetvorby onemocní každoročně stovky včetně mladých lidí i malých dětí. Nemoci vážně ohrožují jejich život. Nejznámější a nejčastější je leukémie.

Transplantaci kostní dřeně absolvuje v České republice ročně několik set pacientů. Z toho 75 procent těchto transplantací je od nepříbuzného dobrovolného dárce. Bohužel pro každého čtvrtého pacienta se „jeho" dárce kostní dřeně nenajde.

„Na naší transfúzní stanici jich máme aktuálně zaregistrováno přibližně 500 a o dalších nevíme, protože se mohou registrovat třeba v jiných městech, kde studují nebo pracují. Dnešního gesta od policistů a hasičů si velmi vážíme," poznamenala staniční sestra z oddělení hematologie a transfúziologie pelhřimovské nemocnice Věra Šilerová. Ta rovněž přítomným dárcům předala srdíčka, která vyráběly děti z pelhřimovských základních škol a odznak „jsem IN, jsem v registru".

Motivace pro ostatní

„Dnešní den je pro nás spíše určitým zviditelněním, protože my už v registru jsme a třeba to bude motivovat další lidi a zapojí se i oni. Já jsem se nerozmýšlel, protože jsem tam zaregistrovaný už asi pět let. Jako dobrovolní hasiči chodíme darovat krev pravidelně," řekl dobrovolný hasič z Nemocnice Pelhřimov Karel Kužel.

„Jsem moc rád, že složky záchranného integrovaného systému jsou si vědomy toho, že musí veřejnosti pomáhat a chránit ji. Všem vám patří velké poděkování za to, že se jdete zaregistrovat a tím možná i někomu zachránit život, protože to je dar nejcennější," komentoval hojnou účast policistů a hasičů z Pelhřimovska na oddělení hematologie a transfúziologie ředitel Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina Radek Malíř s tím, že tímto počinem dávají jasně najevo, že umí veřejnosti prospět a že jim nejsou lhostejné cizí osudy.

Do Českého národního registru dárců dřeně může vstoupit každý zdravý člověk ve věku od 18 do 35 let a je možné, že budete jediným člověkem, který může neznámému nemocnému zachránit život. „Chci vyslovit hlubokou úctu všem policistkám, hasičkám, policistům a hasičům. Vážím si jejich činu, protože pro město Pelhřimov je to velice významná událost. Myslím si, že jejich rozhodnutí vychází i z jejich profesního poslání, kdy se setkávají s celou řadou lidí, kteří potřebují pomoci, protože dnes těch neštěstí, ať je to na silnicích nebo při dalších příležitostech, je mnoho," komentoval hromadný vstup zástupců z řad policie a hasičů starosta Pelhřimova Leopold Bambula.

Autor: Alexandra Knapová

27.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jan Veleba, nyní senátor za volební obvod Chrudim, do nějž spadá i větší část Havlíčkobrodska, vede prezidentskou stranu SPO. Za tu nyní kandiduje jako lídr vysočinské kandidátky.

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Počátky

Pelhřimovsko - Pelhřimovský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Pelhřimovsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky z Pelhřimovska. Deník si tak mohou koupit na památku. Nyní se představují žáci ze ZŠ Počátky.

Raf & Taksík zvou na koncert, který vyjde na jaře na vinylu

Rynárec – Na zajímavý koncert, který se uskuteční v pátek 20. října, láká hospoda v Rynárci u Pelhřimova.

České vlajky zabojují v příštím roce o rekord

Pelhřimovsko – Česká vlajka by se v příštím roce mohla stát hlavním aktérem nového rekordu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení