Důvod je podle některých zaměstnanců infocenter jednoduchý: Lidé nechtějí tolik utrácet za výlety.

Kromě klasického vstupného do turistických lákadel totiž musí počítat i s dalšími výdaji, třeba na benzin nebo jídlo.  Výjimku tvoří pouze Pacov, kde byla návštěvnost po oba měsíce srovnatelná, ne-li lepší než ta loňská.

„Pacov se pro turisty stává oblíbeným cílem. Už jenom tím, že tu máme hodně věcí opravených. V červenci k nám zavítalo 618 lidí, což je o několik desítek více než loni," informovala Marie Orlando.

Podle ní k dobré návštěvnosti přispěl i bohatý letní kulturně-společenský program. „Myslím si, že kvantitou a kvalitou akcí jsme v porovnání s obdobně velkými městy na tom velmi dobře. Nikdy v historii se v Pacově přes léto nekonalo tolik programů. Všechny se povedly na výbornou a navíc do města přilákaly nové turisty, jako například z posledních Pacovský poledník nebo Mistrovství světa v motokrosu," poznamenal starosta Pacova Lukáš Vlček.
Ten následně dodal, že město má kompletní informační servis, kdy vždy na začátku nového kalendářního roku oslovují pořadatele akcí s dotazem, na který termín je plánují. „Chceme tím předejít tomu, aby se nestalo, že se v jeden víkend sejdou v Pacově třeba dvě velké akce," uvedl starosta.

Dva týdny měli zavřené brány

Naopak mírný pokles turistů letos v červenci zaznamenali v Humpolci. V srpnu jim zde navíc návštěvnost ovlivnila dvoutýdenní rekonstrukce budovy tamního turistického a informačního centra.

„V červenci se k nám přišlo poradit a získat potřebné informace o městě či regionu 3 469 lidí, což je zhruba o čtyři sta méně než loni. Srpen byl pro nás trošku, kvůli opravě budovy, neradostný. Ale na druhou stranu, rekonstrukce už byla nutná a nyní turisty vítáme v nových opravených prostorech," přiblížila ředitelka Městského kulturního a informačního střediska v Humpolci Marcela Kubíčková.

Podle ní se turisté nejvíce zajímali o nedaleký hrad Orlík, Muzeum dr. Aleše Hrdličky, které nabízí pět stálých expozic, a recesistické muzeum HLINÍKárium.
„Nejvíce k nám přijíždějí Češi, ale z cizinců si krásy Humpolecka nenechali ujít třeba turisté z Ameriky, Kanady, Německa, Ruska či Holandska," komentovala Marcela Kubíčková.

Vede Muzeum rekordů a kuriozit

S odlivem návštěvníků se letos po letech setkalo i infocentrum v Pelhřimově. Zatímco loni si do něj našlo cestu během července a srpna 8 309 turistů, letos to bylo 6 833 lidí. „Jednoznačně nejvíce se turisté ptají na Muzeum rekordů a kuriozit a pak na Peklo. To se chytlo velmi dobře. Z dalších turistických cílů u nás vede Síň Lipských aneb První české Múzyum, Muzeum strašidel nebo Vyhlídková věž kostela sv. Bartoloměje," řekla Monika Štěpánková z TIC Pelhřimov.
Podle ní letos sice poklesl příliv zahraničních turistů, nicméně na národnostech se to nijak výrazněji neodrazilo. „Stejně jako loni, tak i letos do města přijížděli Němci, Holanďané, Rusové, Poláci nebo Francouzi," uzavřela Monika Štěpánková.

Návštěvnost TIC na Pelhřimovsku
              Červenec 2013 Červenec 2012 Srpen 2013 Srpen 2012
Pelhřimov        3 428            4 148            3 405        4 161
Humpolec        3 469            3 870            1878        3 699
Pacov               618                577              647           655
Zdroj: Jednotlivá TIC regionu