Podle novely školského zákona z jara letošního roku platí povinnost obměnit sortiment automatů na školách. Zatím ale není jasné jak.

Ředitelé škol na Pelhřimovsku tedy nevědí, jaké potraviny se mohou dětem ve školách prodávat. Jak řekl ředitel Základní školy Krásovy domky v Pelhřimově Pavel Rafaj, zatím není co řešit. „My se teď akorát snažíme, aby se v automatech neobjevovalo občerstvení s konzervanty. S tím nám ale firma, která nám potraviny do automatu dodává, vyhovuje," komentoval novelu školského zákona Rafaj.

Dodal také, že až bude jasně dané, které potraviny jsou zdravé, firma se bude muset přizpůsobit a nebo automat půjde pryč. Děti z pelhřimovské Základní školy Krásovy domky mají také možnost si během ranních hodin zakoupit čerstvé pečivo. Od 7 do 8 hodin totiž před školou stojí stánek s občerstvením od firmy Adélka.

V pacovském gymnáziu se rozhodli žít zdravě už před rokem. „Automat, který nabízel nezdravé sladkosti a nápoje, jsme ze školy odstranili už před rokem. Automat na kávu z naší školy zmizel letos před prázdninami," pověděl ředitel Gymnázia Pacov Josef Novák.

Na tomto rozhodnutí se ve škole domluvili všichni společně. „Udělali jsme projekt Den výživy, kdy děti vařily různé druhy jídel, mezi které patřilo například vegetariánské jídlo, česká kuchyně, fast food a další. Na základě toho se ve třídách uskutečnily debaty, kde se rozhodlo, že ze školy zmizí nezdravé potraviny," vysvětlil původ rozhodnutí Novák. Děti z pacovského gymnázia si momentálně mohou kupovat svačinu ve školním bufetu. Občerstvit se zde mohou například ovocem, mléčnými výrobky, pečivem nebo různými nápoji. „Děti mají také možnost si den dopředu objednat svačinu, kterou budou mít nachystanou hned druhý den na velkou přestávku ," ukončil Novák.

Podle něho je bufet u dětí poměrně oblíbený, pro svačinu si totiž nemusí chodit ven do města. Nápojový automat mají umístěný také na Střední průmyslové škole a Středním odborném učilišti Pelhřimov. „V automatu si mohou děti koupit například kávu, čaj, minerálku nebo také bagety a nějaké sladkosti," vyjmenoval ředitel školy Pavel Hlaváček. Studenti prý ale dávají přednost bagetám a jídlu, které je zasytí. Sladkosti se do automatu totiž často nedoplňují.