V Červené Řečici se do loňského dubna domnívali, že čtyřhektarový pozemek pat-
ří městu. Loni v dubnu se ale starostka Zdeňka Bečková (SNK ED) dozvěděla, že o jeho vydání usiluje v rámci církevních restitucí Arcibiskupství pražské.

Letos 12. ledna Okresní soud v Pelhřimově rozhodl, že pozemek patří státu, což byla důležitá okolnost pro jeho následné vydání Arcibiskupství pražskému. „Žalobě, kterou Arcibiskupství pražské podalo na porušení takzvaného blokačního paragrafu, Okresní soud v Pelhřimově vyhověl a určil, že vlastníkem pozemku parcelní číslo 400/1 o výměře 40 139 metrů čtverečních v katastrálním území Červená Řečice je stát, nikoli obec," upřesnil Aleš Pištora, mluvčí Arcibiskupství pražského.

Přesně měsíc po rozsudku se červenořečická radnice proti verdiktu odvolala. „Termín projednávání našeho odvolání nám stále není znám, čekáme, že se ho dozvíme každým dnem," konstatovala Bečková o dalších pět týdnů později. Poté, co červenořečičtí zastupitelé hlasovali pro podání odvolání proti lednovému rozsudku.

V Červené Řečici vědí už 
to, že se jejich odvoláním bude zabývat táborská pobočka Krajského soudu v Českých Budějovicích. Jak soud rozhodne, případně jak bude vedení nejmenšího města na Pelhřimovsku postupovat po verdiktu odvolacího soudu dál, nechtěla starostka Bečková předjímat.

Vedení města, ani představitelé Arcibiskupství pražského navíc nechtějí spor dále vyhrocovat. Už před měsí-
cem navštívili červenořečickou radnici zástupci arcibiskupství Karel Štícha a Vojtěch Macek, aby se starostkou Bečkovou hovořili o případné spolupráci v budoucnu. „Na setkání jsme se bavili spíš 
o možnostech spolupráce při dalším rozvoji města," potvrdila bezprostředně po schůzce Bečková.

To zdůraznil i mluvčí Pištora. „Pražskému arcibiskupovi kardinálu Dominiku Dukovi záleží na dobrých vztazích," vzkázal v souvislosti 
s případem, který přivedl obě strany sporu před soud.
Zmíněný spor o čtyři hektary půdy na okraji Červené Řečice je jediným mezi městem a Arcibiskupstvím pražským.

Červená Řečice se zámkem patřila pražským arcibiskupům od roku 1144. Zámek sloužil jako správní středisko rozsáhlého panství 
a současně jako letní sídlo arcibiskupa. „V současné době 
je zámek nicméně v soukromých rukách a Arcibiskupství pražské proto o jeho vydání nežádalo," poznamenal mluvčí Pištora.

V rámci velkostatku Červená Řečice Arcibiskupství pražské historicky vlastnilo (do roku 1948) 1 377 hektarů pozemků, z toho 1 024 hektarů lesů. Výzva ve věci vrácení majetku se týkala přibližně 1 333 hektarů, vydáváno je zhruba 1 300 hektarů.