Meteorologové v Košeticích naměřili ve čtvrtek 3. října ráno minimální ranní teplotu minus 1,6 stupně Celsia, což bylo od roku 1987 pro tento den absolutně nejméně. Přičemž přízemní teplota se pohybovala okolo minus 5,5 stupně Celsia.

Ranní mrazíky přidělaly vrásky na čele hlavně zemědělcům a zahrádkářům. Právě pro ně je totiž říjen nejlepším obdobím pro sklizeň košťálové a listové zeleniny. Mrazíky se také podepsaly na kvetoucích rostlinách.

„Obvykle celý říjen ještě kvetou v truhlících muškáty a dále jsou v květu třeba hortenzie, jiřinky nebo chryzantémy. Od některých našich zahrádkářek ale vím, že jim tyto květiny letos pomrzly. Je to škoda. Většinou těmto rostlinkám nevadí jeden mrazík, ale pokud jsou nižší teploty dlouhotrvající, pak už to problém je," řekla předsedkyně pelhřimovských zahrádkářů Šárka Brožová.

Nejlepší řešení je podle ní schovat na noc truhlíky domů nebo květiny na záhoncích alespoň něčím přikrýt.

Zmrzly keře rajčat

Podle slov tajemníka Českého svazu záhradkářů v Pelhřimově Josefa Boušky naopak ranní mrazíky nezpůsobily markantní škody u zeleniny. „Jen keře rajčat, které byly venku, zmrzly. Narůžovělé plody jsme ale sesbírali a necháme je dojít," uvedl Bouška. Někde mohly být v ohrožení kedlubny, mrkev nebo i celer a zelí. Vždy ale záleží na lokalitě, ve které se ta konkrétní zahrádka nachází.
Letošní první mrazíky překvapily také Výrobně-obchodní družstvo v Kámenu u Pacova.

Podle slov jeho ředitele Josefa Houčka s mrazíky počítají vždy tak kolem desátého října, ovšem letos se objevily už o týden dříve, a navíc v době sklizně. Nejnižší ranní teplotu prý naměřili ve středu, a to minus pět a půl stupně. „Během tohoto roku se pěstování posunulo kvůli počasí. Déle se vysazovalo, takže i déle sklízíme. Mrazíky nejvíce ohrozily sklizeň kukuřice, které máme třicet hektarů, a která je náchylnější než třeba brambory. Čekali jsme totiž, až sušina úplně dozraje, ale nyní se ji kvůli mrazíkům snažíme co nejdříve sklidit. Vlhké počasí by totiž mohlo způsobit její zahnívání," uvedl Houček.

Brambory, které jsou nyní ve družstvu v plné sklizni, prý v brázdách nezmrznou.
„Když ale nějaký ten brambor kouká ven z brázdy, mohlo by se stát, že namrzne, a to by pak způsobilo problémy ve skládkách," podotkl Houček.

Houbaři mohou být v klidu

A na závěr dobrá zpráva pro houbaře. Podle pelhřimovského mykologa Jakuba Šišky by se ranní mrazíky neměly podepsat na složení hub. „Konzumace hub sesbíraných tento týden je zatím bezpečná. Samozřejmě musí lidé houby správně skladovat a následně tepelně upravit. Z ranních mrazíků bych tedy strach neměl, navíc se má tento víkend už oteplit. Problém nastává, až když se jedná o dlouhodobé ranní mrazy," nechal se slyšet Jakub Šiška.

Vážné zdravotní problémy mohou způsobit houby, které několikrát zmrzly a pak opět rozmrzly. Začínají v nich totiž rozkladné procesy jako například u masa. „Lidé by si měli dávat pozor i při zamrazování hub. Než je každý uloží do mrazáku, měl by je nejprve podusit, aby nebyly plné toxinů," uzavřel pelhřimovský mykolog.

Alexandra Knapová, Aneta Slavíková