Havlíčkův dub je letos jediný strom z Vysočiny, který odborná porota ankety nominovala mezi desítku finalistů. Roste přibližně pět set let v zámeckém parku v Proseči-Obořiště, místní části Nové Cerekve. “Je více než dvacet pět metrů vysoký a jeho kmen má obvod skoro sedm metrů,” uvádí starosta Nové Cerekve Zdeněk Rajdlík.

Podle pověsti se pod stromem scházel spisovatel a novinář Karel Havlíček Borovský se svou budoucí manželkou Julií.

O tom, který z deseti vybraných stromů vyhraje, bude rozhodovat veřejnost v on-line hlasování od letošního 24. července do 8. října. Havlíčkův dub vstupuje do finále soutěže s pořadovým číslem dva.

Příběh Karla Havlíčka, Julie… a Luďka Munzara

V roce 1836 přišel do Proseče-Obořiště lesník Sýkora s rodinou. Bydleli v malém domku poblíž zámku. Měli dceru Julii, která se v Praze učila na modistku a v roce 1841 se seznámila s Karlem Havlíčkem Borovským. Havlíček za ní jezdil a společně rádi sedávali v parku pod majestátním dubem. Počátkem roku 1847 se Karel a Julie zasnoubili, 4. března 1848 se vzali. K dubu se vraceli i jako mladí manželé po narození dcery Zdeničky.

V roce 1998 při příležitosti 150. výročí Borovského svatby byl odhalen nedaleko památného dubu pomník, jehož autorem je akademický sochař Michal Moravec. Během let se začalo říkat dubu „Havlíčkův“. Zajímavostí také je, že pod ním herec Luděk Munzar zahajoval díl seriálu české televize Stromy spisovatelů a básníků. „Dodnes dub láká zamilované a řada párů zde složila manželský slib,” dodal Zdeněk Rajdlík.