Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pyrotechnika je bezpečnou, ale i velmi zrádnou hračkou

Pelhřimovsko - S blížícími se Silvestrovskými oslavami začali obchodníci prodávat ve velikém množství zábavnou pyrotechniku. Největší zájem je mezi mladými. Mnohdy i těmi, kterým ještě není ani osmnáct let.

28.12.2008
SDÍLEJ:

Řada nakupujících se v těchto dnech zastavuje u plných regálů se zábavnou pyrotechnikou. Pořízení výbavy na Silvestrovskou noc je otázkou několika desítek, ale i stovek korun.Foto: Deník/ Vilém Doležal

„Petardy a bezpečnou pyrotechniku, která spadá do první třídy nebezpečnosti prodáváme zákazníkům od desíti let. Druhá třída je určena každému, kdo dosáhl věku osmnácti let. Vždy požadujeme od nakupujících doklad totožnosti,“ řekl Deníku Jaromír Kašpar z pelhřimovské prodejny Ptákoviny.

Přísné normy

Obchodníci totiž musí dodržovat přísné normy a podmínky nařizující jak zacházet se zbožím.

„V současné době trh nabízí širokou škálu nejrůznějších druhů dělových ran, velkých ohnivých gejzírů, raket a vystřelovacích efektů. Výrobky musí být označeny certifikátem státní zkušebny. Dále pak klasifikační třídou, do které jsou pyrotechnické předměty zařazeny podle stupně jejich nebezpečnosti. Nesmí také chybět údaj o době použitelnosti,“ popsala základní parametry prodávaných výrobků Hana Kotková z pelhřimovské policie.

Klasifikační třídy jsou tři. Běžný nakupující však může koupit pouze první a druhou třídu.

Policie na Pelhřimovsku za posledních deset let neřešila žádné ublížení na zdraví při silvestrovském ohňostroji. „Přesto je třeba dbát zvýšené bezpečnosti při manipulaci. Pro třetí třídu zábavní pyrotechniky už člověk musí vlastnit průkaz odpalovače,“ podotkla Kotková.

Stres pro zvířata

Přestože pro lidi je silvestrovský ohňostroj zábava a slavnostní završení roku, zvířata už tak nadšená nejsou. Rány, které vznikají při ohňostrojích mají negativní vliv hlavně na psy . „Náš pejsek se petard bojí odmalička. O Silvestru je to nejhorší od půl noci do jedné hodiny. To s ním musím sedět v obýváku, kde je alespoň puštěná televize a zatažené žaluzie. Stejně se ale úplně třese. Neumím si představit, že by byl třeba sám venku,“ popsala Dana Nováková.

Ani lesní zvěř nadšení milovníků ohňostrojů příliš nesdílí. Podle myslivce Zdeňka Smrčky ale půlnoční dovádění zase tolik nevadí zvířatům, která jsou daleko od obydlených oblastí. „Na druhou stranu, pokud bychom ohňostroj udělali v lese nebo blízko něj, bylo by to pro zvěř velmi stresující,“ dodal Smrčka.

Autor: Vilém Doležal

Kolik jste ochotni utratit na Silvestra za pyrotechniku?

do 100,- Kč

11 %

do 250,- Kč

22 %

do 500,- Kč

22 %

do 750,- Kč

0 %

nad 1000,- Kč

33 %

do 999,-Kč

11 %

Hlasovalo: 9

Anketa byla ukončena

28.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jan Veleba, nyní senátor za volební obvod Chrudim, do nějž spadá i větší část Havlíčkobrodska, vede prezidentskou stranu SPO. Za tu nyní kandiduje jako lídr vysočinské kandidátky.

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Počátky

Pelhřimovsko - Pelhřimovský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Pelhřimovsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky z Pelhřimovska. Deník si tak mohou koupit na památku. Nyní se představují žáci ze ZŠ Počátky.

Raf & Taksík zvou na koncert, který vyjde na jaře na vinylu

Rynárec – Na zajímavý koncert, který se uskuteční v pátek 20. října, láká hospoda v Rynárci u Pelhřimova.

České vlajky zabojují v příštím roce o rekord

Pelhřimovsko – Česká vlajka by se v příštím roce mohla stát hlavním aktérem nového rekordu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení