„Petardy a bezpečnou pyrotechniku, která spadá do první třídy nebezpečnosti prodáváme zákazníkům od desíti let. Druhá třída je určena každému, kdo dosáhl věku osmnácti let. Vždy požadujeme od nakupujících doklad totožnosti,“ řekl Deníku Jaromír Kašpar z pelhřimovské prodejny Ptákoviny.

Přísné normy

Obchodníci totiž musí dodržovat přísné normy a podmínky nařizující jak zacházet se zbožím.

„V současné době trh nabízí širokou škálu nejrůznějších druhů dělových ran, velkých ohnivých gejzírů, raket a vystřelovacích efektů. Výrobky musí být označeny certifikátem státní zkušebny. Dále pak klasifikační třídou, do které jsou pyrotechnické předměty zařazeny podle stupně jejich nebezpečnosti. Nesmí také chybět údaj o době použitelnosti,“ popsala základní parametry prodávaných výrobků Hana Kotková z pelhřimovské policie.

Klasifikační třídy jsou tři. Běžný nakupující však může koupit pouze první a druhou třídu.

Policie na Pelhřimovsku za posledních deset let neřešila žádné ublížení na zdraví při silvestrovském ohňostroji. „Přesto je třeba dbát zvýšené bezpečnosti při manipulaci. Pro třetí třídu zábavní pyrotechniky už člověk musí vlastnit průkaz odpalovače,“ podotkla Kotková.

Stres pro zvířata

Přestože pro lidi je silvestrovský ohňostroj zábava a slavnostní završení roku, zvířata už tak nadšená nejsou. Rány, které vznikají při ohňostrojích mají negativní vliv hlavně na psy . „Náš pejsek se petard bojí odmalička. O Silvestru je to nejhorší od půl noci do jedné hodiny. To s ním musím sedět v obýváku, kde je alespoň puštěná televize a zatažené žaluzie. Stejně se ale úplně třese. Neumím si představit, že by byl třeba sám venku,“ popsala Dana Nováková.

Ani lesní zvěř nadšení milovníků ohňostrojů příliš nesdílí. Podle myslivce Zdeňka Smrčky ale půlnoční dovádění zase tolik nevadí zvířatům, která jsou daleko od obydlených oblastí. „Na druhou stranu, pokud bychom ohňostroj udělali v lese nebo blízko něj, bylo by to pro zvěř velmi stresující,“ dodal Smrčka.