Plemena Pyrenejský ovčák, Katalánský ovčák, Pyrenejský mastin a Pyrenejský horský pes přijel do přilehlého okolí zmíněného prvorepublikového hotelu hodnotit mezinárodní rozhodčí a specialista Jean-Jacques Dupas z Francie. „Pan rozhodčí posuzuje přísně, ale spravedlivě. Je to stará škola, takže posudky a hodnocení jsou možná přísnější, než na co jsou vystavovatelé zvyklí,“ prozradil Peter Kapusta, předseda pořádajícího Klubu pyrenejských plemen.

Páteční klubové výstavy se zúčastnilo zhruba 80 psů z deseti zemí. „Máme velkou radost, že na Vysočinu přijeli nejlepší chovní jedinci z Čech, Slovenska, Maďarska, Polska, Litvy, Estonska, Chorvatska, Německa, Běloruska i Švédska,“ pochvaloval si Peter Kapusta.

Dodal také, že každé plemeno má svůj standard, který je předepsaný a podle něho rozhodčí hodnotí. „Rozhodčí psa prohlédne od hlavy až po paty, a to doslova. Hodnotí se celé tělo, pohyb psa a také povaha, zda je typická pro plemeno,“ sdělil Kapusta.

Ilustrační foto.
Nejlepší školní časopisy z Vysočiny se utkaly v tradiční soutěži

Chov pasteveckých plemen psů má své opodstatnění i u nás v srdci Evropy. Krkonoše, Adršpašsko, okolí Máchova jezera, Třeboňsko, Tachovsko, Orlické hory, Beskydy, to je jen malý výčet lokalit, kde všude vlk žije a úspěšně se rozmnožuje. „Pokud se k nim přidá medvěd v Beskydech a šakal, který se úspěšně rozmnožuje v okolí Máchova jezera, pak stáda ovcí spásající málo přístupné lokality a hlavně jejich majitelé nemají klidné spaní,“ řekl Martin Němec z Klubu pyrenejských plemen.

Proto se tuzemský klub, kromě čistě výstavních, snaží budovat i pracovní linie, určené k práci s hospodářskými zvířaty. Pastevečtí psi pak v tuzemské krajině protkané sítí turistických tras doplňují systém ochrany stád před predátory.