Celý program s předvedením nové putimovské dominanty odstartoval v sobotu 24. března úderem 15. hodiny před putimovskou hasičárnou, kde všechny přítomné přivítal Miroslav Marek, prezident Agentury Dobrý den, a jeden z organizátorů zmíněného odpoledne.

„Před asi patnácti lety jsme jako Agentura Dobrý den registrovali v Novosedlech, což je na Jindřichohradecku, ten nejvyšší pomlázkový stožár. Je to v podstatě patnáct metrů a dvacet centimetrů vysoký strom, který je odvětvený a očištěný. Coby pomlázka je pak celý opletený jedním tisícem a stem vrbovými proutky,“ popsal Miroslav Marek novou a dočasnou dominantu Putimovské návsi.

Desítkám přítomných lidí pak odvyprávěl i příběh toho, jak se obří pomlázkový stožár do Putimova dostal. „Když jsme stožár zanesli do české knihy rekordů, ptal jsem se iniciátorů rekordu, co s ním udělají, až bude po Velikonocích. Oni řekli, že tam bude nějakou dobu stát a pak, že ho zlikvidují,“ přemítal Marek s tím, že mu zničení stožáru přišlo jako škoda práce.

Díky tomu vznikl nápad rekordní pomlázkový stožár převézt. Po zhruba šestnácti letech, kdy byl stožár uskladněn ve stodole, se znovu dostal na obdiv právě až díky sobotní premiéře malých sousedských velikonoc v Putimově.
Místní ženy pomlázkový stožár i s polystyrenovými vajíčky, které na něm visí, opravily a ostatní dobrovolníci se poté podíleli na jeho opětovném vztyčení.

Kromě seznámení s nejvyšším pomlázkovým stožárem bylo na programu Malých sousedských Velikonoc v Putimově i vystoupení žáků pelhřimovské základní umělecké školy. Pásmo velikonočních a jarních písní se zpěváčky pro tuto akci připravila Dana Bezstarostová.

Po vystoupení následoval zlatý hřeb celé sobotní akce, a to vynášení Morany. Několik desítek lidí se společně s Moranou v čele vydalo na průvod obcí.

Malé sousedské putimovské Velikonoce za aplausu všech účastníků pak vyvrcholily vhozením Morany do místního rybníka. Tím Putimovští oficiálně pohřbili zimu a přivítali jaro.

S premiérou akce byli putimovští spokojeni. „Jsem rád, že se tato akce uskutečnila a hlavně, že přišlo tolik lidí,“ zhodnotil odpoledne Josef Pulda, starosta Putimova. „Takových tradic by se mělo pořádat více,“ usmál se starosta.

I Miroslav Marek si akci pochvaloval a jak naznačil, už nyní přemýšlí nad dalším ročníkem. „Stožár zde bude k vidění do konce Velikonoc. Potom ho uskladníme a příští rok, pokud bude ve vyhovujícím stavu, jej vztyčíme znovu,“ nastínil budoucí plány Marek.