Většina větších měst na Pelhřimovsku žádné akce na Silvestra nechystá. Ujímají se jich spíše jednotlivci, kteří jimi zakončí, ať už povedený či méně povedený rok 2015.

Několik hospůdek a restaurací sice silvestrovské veselice pořádá, ale ohňostroj v plánu nemají. Tak je tomu například v žirovnickém Hotelu Artaban. „Chystáme příjemné silvestrovské posezení, zahraje místní kapela Havrani, ale ohňostroj neplánujeme. Ten necháme na jednotlivcích," sdělila ředitelka hotelu Věra Žižková.

O tradiční petardami ozářenou oblohu své návštěvníky neochudí například v Horní Cerekvi. Tady v hotelu Rustikal chystají zábavu spojenou s oslavami konce roku, živou hudbu a nebude chybět ani již zmíněný půlnoční ohňostroj.

Milovníci opravdových ohňostrojů si na své přijdou i v Salačově Lhotě nebo Kejžlici. V obou obcích bude program podobný. V kulturních domech bude celým večerem provázet živá hudba, tanec a dobré jídlo. Vše završí odpočítávání příchodu nového roku a komponované odpálení ohňostrojů na návsích.

Řada lidí si svůj malý ohňostroj odpálí doma ze zahrady. „Ohňostroj u nás doma připravuje taťka. Dříve jsme toho odpalovali více. Bratr byl ještě malý, tak z toho byl nadšený. Postupem času ale počet rachejtlí, římských svící a dalších výbušnin snižujeme. Máme totiž psa, který každým rokem utrpí trauma. Tátovo nadšení ale neslábne, má radost i z práskacích kuliček," prozradila Lucie Ješátková z Hroznětic.

Chovatelé psů nebo koček by zapomínat ani na své čtyřnohé miláčky. S těmi je podle většiny veterinářů lepší odjet někam, kde je klid. Když to není možné, tak by majitelé měli alespoň vzít zvíře do bytu a pokusit se ho uklidnit.

Jak říká Michaela Komínová z Horní Cerekve, člověk, který pořádá světelnou podívanou na zahradě, by měl zvážit, zda v sousedství nemají například psa nebo jiné zvíře. „Nelíbí se mi lhostejnost některých lidí. Znám případ, kdy pán, žijící v malé vesničce, odpaluje petardy přímo před domem známého, který má psa. Sama mám také dva pejsky, tak vím, jaké to je. Ale snažím se je odmalička zvykat na různé zvuky, takže by s ohňostrojem neměl být problém. Lidé by měli myslet na to, že psi slyší mnohem lépe než lidé, a alespoň na Silvestra je vzít domů," říká Komínová.

Jana Kudrhaltová