Některé úseky silnic pokryla námraza. „Dnešní počasí způsobilo na silnicích velké problémy. V některých úsecích je špatně sjízdná vozovka. Na Pelhřimovsku od rána řešíme dvanáct dopravních nehod," popsala pondělní situaci na pelhřimovských silnicích krajská policejní mluvčí Dana Čírtková. Prozradila také, že všech dvanáct dopravních nehod se obešlo bez zranění.
I přes včasnou předpověď počasí někteří řidiči na Pelhřimovsku podcenili přípravu svého vozidla na zimní sezonou. „Někteří řidiči vyjeli na silnici dokonce na letních pneumatikách. A protože nepřizpůsobili rychlost jízdy povětrnostním podmínkám a situaci na vozovce, tak někteří z nich nezvládli řízení," sdělila Čírtková.

Dodala také, že během ranních hodin jim několik řidičů volalo a stěžovalo si na špatně udržované silnice. O namrzlé silnice se vyjeli postarat silničáři. „V neděli večer, a to přesně v 19 hodin, vyjelo na silnice dvanáct sypačů. V pondělí ráno jsme museli zasahovat například konkrétně na silnici 602 v úseku Olešná – Strměchy, což je směrem na Jihlavu," řekl Jan Petrů z oddělení informačních technologií Krajské správy a údržby silnic Vysočiny.

Pravé zimní počasí nezaskočilo ani Marii Nehasilovou z Pelhřimova. „Do zimního jsem oděna už skoro dva týdny, takže mě první sníh nezaskočil. Je ale pravda, že boty na takovéto počasí zatím nemám, takže jsme dneska několikrát málem uklouzla," pověděla Marie Nehasilová, která má i přesto zimní období ráda.

První letošní sníh zpozorovali meteorologové v košetické observatoři během soboty. „První sněhová přeháňka, která trvala zhruba třičtvrtěhodinu, nás na Pelhřimovsku zastihla v sobotu. Před šestou hodinou ranní pak opět začalo sněžit v neděli," uvedl vedoucí skupiny meteorologických pozorovatelů z hydrometeorologické stanice v Košeticích.

Před dvaceti lety spadly první sněhové vločky na Pelhřimovsku rekordně brzy. „V historii meteorologických měření na naší observatoři padal první sníh v zimě 1994/1995," přemítal vedoucí meteorologické observatoře v Košeticích Milan Váňa.
Tehdy začalo sněžit už 7. října. „Naopak nejdéle zažili obyvatelé Pelhřimovska první sníh v roce 2000, kdy sněžilo 16. prosince. Průměrné datum prvního sněhu v našem regionu Pelhřimovska je 7. listopadu," uzavřel Váňa.