Dopravní omezení v souvislosti se zmíněnou rekonstrukcí však motoristy po zimě opět čeká.

Dělníci budou letos na černovickém náměstí pracovat zřejmě až do konce listopadu. „Předpokládám, že dodavatelská firma Sates Čechy se bude po náměstí pohybovat a pracovat v podstatě, co jim to počasí dovolí. Minimálně čtrnáct dní až tři týdny ještě potrvá úprava západní části náměstí a pak tam pustíme autobusy,“ informoval starosta Černovic Jan Brožek.

Práce na kompletní a dlouho plánované rekonstrukci náměstí zatím probíhají podle plánu. „Jsem příjemně překvapený, že se to stihlo. S ohledem na to, jak jsme to měli naplánované loni v zimě před zahájením prací, jsme toho stihli výrazně víc. Zaplať pánbůh za to, protože, když by to bylo jinak, tak bychom měli příští rok opravdu velký problém,“ přemítal Jan Brožek s tím, že s prací zhotovitele i s výslednou podobou náměstí je spokojený.

Během rekonstrukce ale nastaly i problémy. „Všechno, co jsme předpokládali, bylo jinak. Náměstí leží na velice tvrdém skalním podloží, takže jsme nic nenašli tam, kde to podle plánů být mělo. Každý, kdo tu předtím stavěl, zjistil, že je tady skála, takže kabely a trubky vedly všelijak. To jsme tedy museli všechno napravovat,“ poukázal Jan Brožek na nečekané komplikace.

Druhá etapa rekonstrukce Mariánského náměstí v Černovicích by měla odstartovat kompletní opravou tamní Svatavské ulice.

Po zimě tedy na náměstí začnou tím nejtěžším úsekem. „Ve Svatavské ulici budeme muset kompletně vybrat chodníky a silnici, vykopat všechnu kanalizaci, všechno přeložit, položit nanovo, připravit vrstvy a dávat asfalt,“ vyjmenoval černovický starosta, co všechno na dělníky ve zmíněné ulici čeká.

Souběžně s tím budou v Černovicích demolovat určité objekty, které jsou ve vlastnictví města. „Zastupitelstvo rozhodlo, že je chce nechat zbořit. Jedná se například o bývalé agitační středisko, což je takový nehezký objekt přilepený ke kinu. V přízemí této budovy bývaly dříve nějaké prodejny,“ prozradil Jan Brožek.

Nový kabát dostane i Mariánský sloup, který už byl odvezený na restaurování. „Základy máme na náměstí hotové jak pro zmíněný sloup, tak pro kašnu, kterou budeme během podzimu nebo zimy poptávat u sochařů,“ sdělil Brožek s tím, že na černovickém náměstí nebyla kašna několik desítek let. Termín dokončení rekonstrukce je naplánovaný na říjen příštího roku. „Myslím si, že termín dokončení rekonstrukce bez problému stihneme,“ doplnil Brožek.