Prvňáčci, přestože ještě malinko vyjukaní, přicházeli poprvé do školy dobře připravení.

„Ve škole je to lepší než ve školce. Nesla jsem si novou aktovku a moc jsem se těšila,“ vyprávěla čerstvá školačka Monika Příhonská.

„Paní učitelka se mi moc líbí. Už se těším, až se budeme učit,“ přidal se Ota Trkola. Klasického vyučování se ale první den nejmladší školáci ještě nedočkali.
Přecházení ulice bylo bezpečnější

Po úvodním přivítání od paní učitelky pro ně byla pro začátek připravena prohlídka školy. Jejich rodiče si zatím vyslechli důležité pokyny a organizační záležitosti.

„Do první třídy jde syn. Bylo to velké shánění a nákupy. To ale zařizovala manželka,“ podotkl jeden z tatínků Jan Křepejšek z Červené Řečice.
V celém kraji Vysočina včera usedlo do lavic základních škol 42 737 žáků. Střední školy přivítaly 26 199 studentů.

„Předškolního vzdělávání v mateřských školách se v tomto roce účastní přibližně 15 000 dětí,“ prozradila Eva Neuwirthová z krajského úřadu. Po celé dopoledne byli tedy v pohotovosti i policisté. V Pelhřimově hlídkovali u přechodů na čtyřech nejrizikovějších místech, a to zhruba do deseti hodin.

„Když jsme vidět, je to dobrý signál pro řidiče, že mají jet opatrně,“ podotkl policista Libor Koutník. Jak dodal, bezpečnostní akce, kdy dávají pozor na malé školáky, je i pro ně příjemná práce.