Přestože se jedná o republikový šampionát, trasa povede místy, které bychom na mapě Česka hledali jen marně. To ovšem platilo i před rokem, kdy k republikovému titulu vedla cesta přes destinace ve východní Evropě, na Balkánu a v Itálii.

Tentokrát budou mířit sportovní autostopaři více na sever. „Čeká nás cesta stopem kolem Botnického zálivu, procestujeme Německo, Dánsko, Švédsko, Finsko, Estonsko, Lotyšsko, Litvu a Polsko. Cíl bude zpátky v Praze,“ přiblížil letošní mistrovskou trasu Zdeněk Lžičař. Tento hlavní závod bude měřit okolo pěti tisíc kilometrů a zúčastní se ho dvanáct posádek.

Stopař z Dobré Vody má už za sebou úspěšnou květnovou kvalifikaci. Ještě před ní obměnil svůj tým, letošních soutěžních jízd autostopem se už nebude účastnit ve společnosti parťáka ze sousední vesnice, Tomáše Tatýrka z Rovné u Zajíčkova. „Letošní hlavní závod pojedu s Eliškou Střelkovou z Děčína,“ upřesnil důležitou informaci Zdeněk Lžičař.

Květnovou kvalifikaci ale absolvoval s jinou parťačkou, tou byla Anežka Valigurská, která bydlí v městečku Morkovice-Slížany u Kroměříže. „Byla to skvělá volba, celou trasu, přibližně pět set kilometrů, jsme ujeli pouze třemi auty a kvalifikaci se nám podařilo vyhrát,“ pochvaloval si Zdeněk Lžičař slibný vstup do sezony. A dodal, že nadcházejícího mistrovského závodu se v jiném týmu zúčastní i Anežka Valigurská.

Také součástí letošního hlavního závodu bude podpora Konta Bariéry. Letos se budou shromažďovat prostředky na vozík pro jedenadvacetiletou Katku Novákovou, která trpím vzácným onemocněním zvaným Cobbův syndrom.

Loni v rámci hlavního závodu mistrovství republiky v autostopu byli Zdeněk Lžičař s Tomášem Tatýrkem na cestě osm dní a ujeli necelé tři tisíce kilometrů. Do cíle nedorazili, z jihoitalského Bari, kde závod vzdali, se do Prahy přesunuli letadlem.