Kromě toho, že jsou na silnici druhé třídy vyjeté koleje, musí motoristé kličkovat mezi dírami ve vozovce. Třináctisetmetrový úsek se přitom mohl už letos blýskat novým asfaltem. „Oprava ztroskotala na výkupu jednoho pozemku," sdělil olešenský starosta Josef Bláha, podle něhož je komunikace doslova v katastrofálním stavu.

Plán modernizace se týká úseku, který vede přes celou obec. Konkrétně začíná ve směru od Pelhřimova, kde už je kus opravený, a právě na něj se rekonstrukce napojí a povede přes celou Olešnou.

„V případě modernizace průtahu Olešnou jsme ve fázi majetkoprávní přípravy akce, konkrétně jednáme s posledním vlastníkem pozemků. Jakmile bude vše vypořádáno, jsme připraveni zažádat o stavební povolení," uvedl náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast dopravy Libor Joukl.

Zúžená vozovka

To znamená jediné. Práce nezačnou dříve než příští rok. Opravu samotné silnice bude financovat krajské hejtmanství. Olešná se postará o výstavbu chodníků podél silnice a zřídí veřejné osvětlení. „Jisté je, že tam vzniknou dva nové přechody pro chodce, po obou stranách silnice budou chodníky, které budou bezbariérové, a vozovka bude zúžena, čímž se sníží rychlost projíždějících vozidel," přiblížil Josef Bláha s tím, že většina řidičů, kteří obcí projíždějí, se zalekne radaru, který tam je nainstalovaný.

„Ale pokud je menší provoz, tak někteří řidiči jezdí přes Olešnou poměrně rychle, což je dost nebezpečné. Naše obec není zrovna dvakrát rovná, jsou tu samé zatáčky, což je nebezpečné hlavně při přecházení dětí," uvedl starosta s tím, že on sám se na rekonstrukci těší, protože se sníží prašnost a hlučnost v obci.

„V rámci generální opravy, která bude probíhat na dvě etapy a samotné práce budou realizovány po úsecích, budou opraveny konstrukční vrstvy komunikace, vyřešeno odvodnění silnice a položen nový povrch. To si vyžádá určitá dopravní omezení, která budou včas vybraným dodavatelem stavby oznámena," komentoval Libor Joukl.

Opravy by měly, podle starosty, vyjít Kraj Vysočina na přibližně čtyřicet milionů korun, obec by měla investovat čtyři miliony korun. Přičemž rozpočet obce se každoročně pohybuje okolo sedmi milionů korun.

„Jsou věci, které musíme platit jako elektřinu, svoz domovního odpadu, údržbu silnic, náklady na mateřskou a základní školu. Pro nás jsou čtyři miliony velkou částkou. Proto počítáme, že nám vyjde dotace, kterou jsme už vyřizovali loni, ale nepožádali jsme o ni, protože nebylo vyřízené stavební povolení, ale letos o ní budeme žádat znovu," uzavřel Josef Bláha.