Sudová vína se totiž v posledních letech stala jedním 
z nejvíce falšovaných zemědělských produktů. To dokazují data Státní zemědělské 
a potravinářské inspekce. Jen loni inspekce zkontrolovala 471 vzorků sudového vína, z čehož 151 vzorků nevyhovovalo. To znamená, že každé třetí víno neprošlo kontrolou.

Zánik vinoték?

Většina provozovatelů vinoték v okrese se shoduje, že pro jejich podniky by to znamenalo zánik. „Sudové víno nás živí. Někteří naši zákazníci chodí i ob den a lahev natočeného sudového vína si s sebou odnesou domů," popsala nejčastější chování zákazníků pelhřimovské vinotéky U Mikuláše její prodavačka Martina Ka᠆ňáková.

V tom s ní souhlasila i provozovatelka humpoleckého podniku Epicure Žaneta Švábová. „Prodej sudového vína 
u nás tvoří možná i osmdesát procent tržby a jako snad všechny vinotéky nás živí," vysvětlila.

„Kdyby novela zákona opravdu vešla v účinnost, těžko říct, co by se dělo. Když lidé nedají 150 korun za lahev vína dnes, nedali by je podle mě 
ani v tomto případě," zauvažovala Švábová.

Sepisují petici

S tím souhlasí také provozovatel celkem tří vinoték v Počátkách, Žirovnici a Kamenici nad Lipou Kamil Přech. 
„Ve všech svých vinotékách mám petici zaměřenou proti této novele, kterou mohou zákazníci vinotéky podepsat. Ta je zároveň i na internetu a podpisy se díky bohu množí. Novela v takovém přísném znění by byla doslova likvidace vinoték," podotkl Kamil Přech.

Nicméně podle ministerstva se poctiví vinaři, kteří svá vína nepančují, nemají čeho obávat. „Novela bude mířit na ty, kteří šidí spotřebitele, a buď vína ředí, nebo vydávají levná cizí vína za tuzemská," řekl mluvčí Ministerstva zemědělství Hynek Jordán.
Jenže možný zákaz prodeje nezasáhne pouze samotné vinaře nebo prodejce vín, ale 
i zákazníky.

„Pro stáčené víno si chodím často a rád. Minimálně jednou týdně si zajdu do vinotéky většinou pro dva litry. Nejraději kupuji Pálavu nebo Rulandské šedé, ale pokud bych ho měl kupovat lahvové, jeho konzumaci bych určitě omezil," popisuje své zvyky Pavel Prchal z Pelhřimova. Novela zákona je teprve před vnitřním připomínkovým řízením ministerstva. Jaká verze bude přesně zvolena, tak zatím není jisté.

Tereza Konířová