Vážný nedostatek očkovacích látek proti hepatitidě typu A začaly lékárny i zdravotnická zařízení v okrese pociťovat zhruba před měsícem.

Například lékaři ze zdravotního ústavu, který sídlí na dětském oddělení pohotovostní služby v areálu pelhřimovské nemocnice, naposledy očkovali 22. září.

„Další zásobu vakcín, o kterou jsme požádali, nám ale od poloviny září nedodali,“ upozornila pelhřimovská lékařka Libuše Plášilová.

Podobně jsou na tom i další pelhřimovští prodejci léčiv.

Jen pro dospělé

„Vakcíny nemáme. Bylo nám řečeno, že nejbližší dodávka by měla přijít někdy na přelomu října a listopadu,“ uvedl lékárník Roman Březina.

Jak dodal, současný zájem několikanásobně převyšuje poptávku ze srovnatelného období minulých let. „Lidé se chodí ptát stále. Snad už příští týden nějaké vakcíny dorazí,“ podotkl Březina.

Na nedostatek očkovacích látek reagoval i Státní ústav pro kontrolu léčiv, který schválil mimořádný dovoz ze zahraničí. Vakcíny jsou ale rozdělovány postupně. Do Pelhřimova zatím nedorazila ani jedna. To Humpolec nebo Pacov je na tom o poznání lépe. Do tamních lékáren se část požadovaného množství dostala už v minulém týdnu.

Například lékárna na humpoleckém Horním náměstí měla včera ještě patnáct kusů vakcín v zásobě. Největší lékárna v Pacově disponuje pěti kusy. „Jedná se ale o látku pro dospělé. Tu jsme dostali v pondělí. Dětské vakcíny nepřišly,“ sdělila pacovská lékárnice Ivana Pelíšková.