Zemědělci provoz na silnici omezí, protože chtějí upozornit na problémy spojené s komplikovanou zemědělskou politikou Evropské unie. Podrobnosti přiblížila Eva Kincová ze Zemědělského svazu České republiky. „Zemědělci na Vysočině se ve čtvrtek připojí k protestům formou protestních jízd zemědělské techniky. Jejich cílem není blokace silnic, ale pravděpodobně na nich dojde ke zpomalení dopravy,“ uvedla.

Protesty zemědělců 22. února na Vysočině

Havlíčkobrodsko

Jihlavsko

Pelhřimovsko

Třebíčsko

Žďársko

Na Pelhřimovsku vyjede stovka vozidel. V Kraji Vysočina půjde o největší početní zastoupení. Protestující obsadí tři trasy.

Na protest bude dohlížet také policie. Mluvčí Dana Čírtková informovala, že policisté budou při porušení předpisů nekompromisní a budou ukládat nejvyšší možné sankce. „Budeme dohlížet zejména na to, zdali řidiči vozidel, kteří se do jízdy zapojí, dodržují pravidla o provozu na pozemních komunikacích. Policisty bude také zajímat, zda k jízdě použili vozidlo, které je v řádném technickém stavu. Budou také namátkově kontrolovat, jestli řidiči neusedli za volant pod vlivem alkoholu,“ sdělila Čírtková.

Okres Pelhřimov

  • Cca 100 vozidel.
  • Jízdy proběhnou na silnici 1. tř. č 19 - Humpolec-Pelhřimov, hranice okresu Tábor – Pelhřimov a dále silnice 1. tř. č 34 - Pelhřimov - Kamenice nad Lipou

Kromě Čechů se akci zúčastní i zemědělci ze Slovenska, Maďarska, Polska, Litvy nebo Lotyšska. Prezident Agrární komory České republiky Jan Doležal nevyloučil, že protestní akce zemědělců přerostou na některých místech v dočasné blokády hranic. „Protesty sílí po celé Evropě a připojují se k nim i zemědělci v Česku. Nechceme znepříjemnit život lidem, ale upozornit politiky na problémy farmářů. Ti se potýkají s nízkými výkupní cenami komodit a zároveň vysokými náklady, které ještě rostou kvůli řadě populistických rozhodnutí. Proto jsme vyzvali všechny zemědělce, aby se sjednotili a řešili problémy společně bez ohledu na velikost či výrobní zaměření,“ řekl Doležal.