Připojila se i pelhřimovská nemocnice, ale její pacienti se nemusejí bát zavřených ambulancí ani nedostatku lékařů.

„Zvolili jsme jako formu protestu snahu seznámit pacienty s děním ve zdravotnictví a s již delší dobu probíhající petiční akcí. Ambulantním specialistům klesly nově úhrady od pojišťoven o 25 procent, v lůžkové péči o 10. S odebráním peněz by posléze však mohlo dojít ke snížení kvality péče a tomu je třeba předejít, proto v pátek vyzveme pacienty k tomu, aby se k petici připojili," sdělil důvody protestu předseda místní organizace Lékařského odborového klubu Josef Suk.

Jestli se protestu zúčastní lékaři z pelhřimovské nemocnice, je na individuálním rozhodnutí každého z nich. Mohou den využít třeba tak, že podstoupí preventivní prohlídku či půjdou darovat krev.

„Protest není jen záležitostí lékařů a lékařských odborů. Podporuje jej i Asociace českých a moravských nemocnic. I pacienti by v tomto měli být našimi spojenci," doplnil Suka předseda okresního sdružení České lékařské komory Hynek Poul, podle jehož slov se úbytek peněz projeví až později, nyní na začátku roku zatím ještě jsou.

„Protest má charakter osvěty, ne omezení provozu. Petice, kterou budou moci pacienti podepsat, je stará několik týdnů," uzavřel Poul.