Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Propouštění na Pelhřimovsku nebere konce

Pelhřimovsko - Propouštění. V současné době jeden z nejskloňovanějších pojmů na Pelhřimovsku. Práce je čím dál méně a o zaměstnání přichází stále větší počet lidí.

12.12.2008
SDÍLEJ:

Hrozba propouštění nyní straší zaměstnance společností Edscha Bohemia ale i sousední firmy Huperz z Kamenice nad Lipou .Foto: Deník/ Vilém Doležal

Také pracovníci kamenické firmy Edscha se obávají, že zůstanou bez práce. Firma už propustila na padesát lidí.

„Výroba nejede na sto procent. Byli jsme nuceni propustit důchodce a brigádníky,“ vysvětlil ředitel společnosti Edscha Jan Nemcik.

Nutná opatření

Výhledově Edscha propouštět nechce. Vedení však muselo přijmout určitá opatření. Jedním z nich je i omezení pracovní doby.

„Bude se dělat pouze čtyři dny v týdnu. Variantou jsou také nucené dovolené. Pokud zaměstnanci nebudou ochotni tyto podmínky akceptovat, budeme se s nimi nuceni rozloučit,“ sdělil dále Nemcik. „Co máme dělat. Na výběr moc nemáme. Práce není nikde,“ reagoval na opatření jeden z dělníků kamenického zaměstnavatele, který si nepřál sdělit své jméno.

Problémy tohoto podniku se odrážejí i u jeho subdodavatelských firem. Tou je například žirovnická firma Krásl, kde kvůli snižujícím se zakázkám přišlo o práci zhruba dvacet zaměstnanců.

„Situace je obtížná. Jeden den nestíháme zakázky, druhý den stojí i několik strojů. Jak to bude dál, to v tuto chvíli říci nemohu,“ sdělila referentka personálního oddělení Stanislava Kráslová.

„Vedení už nám naznačilo, že má firma problémy. Já jako seřizovač bych prý přišel o práci jako poslední. Nikde mě ale nejmenujte,“ vzkázal s obavami jeden za zaměstnanců společnosti Krásl.

„To, co zvládneme tady, nezadáváme našim dodavatelům, jak tomu bylo dosud. Chceme zachovat naše pracovní síly,“ uvedl na adresu dodavatelských firem Jan Nemcik. Problémy má i Agrostroj, jeden z největších zaměstnavatelů na Pelhřimovsku.
Tam přišlo o práci na šedesát zaměstnanců. „Optimalizační proces souvisí s problémy firmy Zetor,“ vysvětlil personální ředitel Agrostroje Zdeněk Pavlovský.

Krize se promítne  i do jiných odvětví

S potížemi se potýkají i další firmy na Pelhřimovsku. „Nejedná se ale o hromadné propouštění. Odchází vždy jen několik zaměstnanců,“ sdělila ředitelka pelhřimovského úřadu práce Věra Kovářová.

Situace bude podle prognóz ještě horší a nebude se týkat jen firem provázaných s automobilovým průmyslem. „Vzhledem k neblahému vlivu výrazné hospodářské krize, která se z Ameriky pozvolna přesouvá do Evropy a nevyhne se ani Česku, můžeme očekávat v nejbližším období kolaps dalších podniků. To je realita,“ sdělila Věra Nečadová z katedry ekonomiky a managementu jihlavské Vysoké školy polytechnické.

Podle sociologa Marcela Hlaváče současná situace kolem problémů podniků lidem na Pelhřimovsku na psychice příliš nepřidá. „Status nezaměstnaný představuje velké problémy. Práce nás zařazuje mezi do určitého postavení. To, že o něj člověk přijde, může mít i psychické následky. Zvlášť pokud je pobyt doma bez práce dlouhodobý,“ vysvětlil Hlaváč.

Hromadný odchod zaměstnanců do konce roku nehrozí

Pelhřimov - Žádné hromadné proupouštění na Pelhřimovsku zatím nenastalo. Jak prozradila ředitelka pelhřimovského Úřadu práce Věra Kovářová, vše se rozhodne až začátkem příštího roku. Celý rozhovor si přečtěte ZDE

„Práci zatím mám a nevím co bych dělala, kdybych o ni přišla. Co vím od známých, tak nabídek zaměstnání je minimum. Navíc se teď všechno zdražuje. Je to hrozné,“ uvedla Denisa Cvrčková ze Slavonic. Hledání zaměstnání na Pelhřimovsku může být podle slov ředitelky pelhřimovského Úřadu práce Věry Kovářové obtížnější.

Řešením může být zkusit štěstí v jiném regionu. Stěhování za prací ale není v Česku zvykem. „U nás to nefunguje jako na západě. Stěhovat se z místa, kde máme jakési sociální ukotvení, rodinu, přátele, je pro nás velmi problematické. Obecně platí, že práce je důležitá, ale rodina důležitější,“ uvedl pelhřimovský sociolog Hlaváč.

Autor: Lukáš Pihávek

12.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Libkovanka vsadila už při svém vzniku před deseti lety na zelenou.

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Počátky

Pelhřimovsko - Pelhřimovský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Pelhřimovsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky z Pelhřimovska. Deník si tak mohou koupit na památku. Nyní se představují žáci ze ZŠ Počátky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení